Πέμπτη 13 Απρίλη 2023
Σελ. /20
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Επέστρεψε στον τελικό η ΑΕΚ

Στον τελικό του Κυπέλλου μετά από τρία χρόνια επέστρεψε η ΑΕΚ, παίρνοντας την πρόκριση παρά την ήττα της από τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 2-1 στον επαναληπτικό ημιτελικό, καθώς είχε επικρατήσει με 3-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια, στον πρώτο αγώνα. Ετσι η «Ενωση» διατηρείται και στη διεκδίκηση του νταμπλ.

Σε ένα ματς ανοιχτό, με αρκετή ένταση και πολλά φάουλ, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, πίεσε και προηγήθηκε (Βαλμπουενά 27'), ενώ η ΑΕΚ είχε προβλήματα στον χώρο του κέντρου αλλά και στη δημιουργία, πέραν της ευκαιρίας του Πινέδα στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους, κλείνοντας τις γραμμές, έγιναν πιο απειλητικοί επιθετικά, έχασαν ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μπα (52'). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα, ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με γκολ του Χουάγνκ (57'), στη συνέχεια όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε.

• Στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης, ο ΠΑΟΚ εκτός απροόπτου σφραγίζει την πρόκριση σήμερα υποδεχόμενος στην Τούμπα τη Λαμία (17.00 - Novasports 4), στη ρεβάνς του υπέρ του 5-1 στο πρώτο ματς στη Φθιώτιδα.
«Στον αέρα» ξανά ο τελικός

Την ίδια ώρα η διεξαγωγή του τελικού βρίσκεται και πάλι «στον αέρα», μετά την άρνηση της κυπριακής αστυνομίας να δώσει άδεια για την πραγματοποίηση του αγώνα στο στάδιο ΓΣΠ της Λευκωσίας, όπως αρχικά επιδίωκε η διοργανώτρια ΕΠΟ, έχοντας έρθει σε συμφωνία με την Ομοσπονδία της Κύπρου. Πλέον η ΕΠΟ καλείται να αναζητήσει άλλη έδρα, ενώ πιθανό είναι να αλλάξει και η ημερομηνία διεξαγωγής, που λόγω των εκλογών είχε οριστεί στις 20 Μάη αν ο τελικός γινόταν στην Κύπρο.

FIBA CHAMPIONS LEAGUE
«Ζωντανή» και ελπίζει η ΑΕΚ

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο φετινό Φάιναλ 4 του FIBA Champions League έμεινε η ΑΕΚ, που χθες στο κλειστό των Ανω Λιοσίων επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-78 στον δεύτερο αγώνα για τα προημιτελικά. Ετσι η «Ενωση» ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον όλα θα κριθούν στον τρίτο αγώνα, που θα γίνει και πάλι στην Ιερουσαλήμ την επόμενη βδομάδα. Το ματς στιγματίστηκε από επεισόδια μεταξύ αντίπαλων οπαδών εκτός και εντός του γηπέδου και μάλιστα υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή λίγο πριν το ημίχρονο.

Οι «κιτρινόμαυροι», παρά το κακό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασαν ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο, όταν πίεσαν περισσότερο αμυντικά και βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση (Μάιλς, Μίτσελ), αλλάζοντας τις ισορροπίες με ένα επιμέρους 27-16. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Λεμάρ έχτισαν στην τρίτη περίοδο μια διαφορά ασφαλείας (70-57), την οποία διατήρησαν μέχρι τη λήξη. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μάιλς (13 πόντοι) και Λεμάρ (24 π.), ενώ από τη Χάποελ ο Ράντολφ (28 π.).

EUROLEAGUE
Για την πρωτιά στο φινάλε ο Ολυμπιακός

Η κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της Euroleague κρίνεται σήμερα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο ΣΕΦ θα υποδεχθεί την Μπασκόνια (21.00, Novasports Prime) για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κύριας φάσης της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι», που με απολογισμό 23 νίκες - 10 ήττες ισοβαθμούν στο ρετιρέ με τη Ρεάλ Μαδρίτης, με νίκη σήμερα στην έδρα τους εξασφαλίζουν την πρωτιά ό,τι και να κάνει η συγκάτοικός τους (κόντρα στη Μακαμπί στο Τελ Αβίβ) καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, ξεκαθάρισε για μια ακόμη φορά ότι η ομάδα του θα παλέψει για τη νίκη θέλοντας την πρωτιά στο φινάλε, ξεκόβοντας τα όποια σενάρια για τυχόν επιλογή αντιπάλου στην οκτάδα, ενώ χαρακτήρισε την Μπασκόνια δύσκολη και σκληρή ομάδα που θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στην οκτάδα. Προβλήματα απουσιών για τον τεχνικό του Ολυμπιακού δεν υπάρχουν.

ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑΣ

ΝΤΕΝΙΖ ΜΠΑΛΤΣΑΒΙΑ
ΦΩΤΟ

Στη μνήμη της μαχητικής και ασυμβίβαστης συντρόφισσάς μας και σπουδαίας ηθοποιού ΝΤΕΝΙΖ ΜΠΑΛΤΣΑΒΙΑ, η Τομεακή Οργάνωση Καλλιτεχνών της ΚΟ Αττικής του ΚΚΕ συγκέντρωσε για την οικονομική ενίσχυση του ΚΚΕ το ποσό των 950 ευρώ, ενόψει της μάχης των εκλογών.

Η σ. Ντενίζ, που «έφυγε» από κοντά μας τον περασμένο Φεβρουάριο, θα βρίσκεται πάντα μαζί μας στους αγώνες που δίνουμε καθημερινά, καθώς η μαχητική και ασυμβίβαστη στάση ζωής της για την Τέχνη της και το Κόμμα της θα φωτίζει τη σκέψη μας.

• Ο Αντρέας Βερροιόπουλος, ανιψιός της ΝΤΕΝΙΖ ΜΠΑΛΤΣΑΒΙΑ, προσφέρει για την οικονομική ενίσχυση του ΚΚΕ 70 ευρώ μέσω της ΤΟ Καλλιτεχνών.
CHAMPIONS LEAGUE
Βήμα πρόκρισης για Σίτι και Ιντερ

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League έκαναν Μάντσεστερ Σίτι και Ιντερ, μετά τους πρώτους αγώνες για τη φάση των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Στο ντέρμπι των «8», η Σίτι έφτασε σε μεγάλη εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Μπάγερν Μονάχου, που τη φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία. Οι «Πολίτες» κυριάρχησαν στο β' μέρος, σκοράροντας με τους Ρόδρι (27'), Μπερνάρντο Σίλβα (70') και Χάαλαντ (76').

Ισχυρό προβάδισμα απέκτησε και η Ιντερ, μετά τη σπουδαία νίκη της με 2-0 στη Λισαβόνα επί της Μπενφίκα (Μπαρέλα 51', Λουκάκου 82' πέναλτι). Ετσι, οι «νερατζούρι» κρατάνε πλέον την τύχη στα χέρια τους μπροστά στη ρεβάνς στο Μιλάνο.