Σάββατο 27 Ιούλη 1996
Σελ. /28
Ο θρίαμβος του φοιτητή

Ο Πέρεζ από το Εκουαδόρ ήταν ο πρώτος χρυσός Ολυμπιονίκης στο στίβο στα 20χλμ βάδην

Ο Τζέφερσον Πέρεζ από χτες είναι ο εθνικός ήρωας στο Εκουαδόρ. Η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο πρώτο αγώνισμα του στίβου στα 20χλμ βάδην αναμφίβολα είναι η κορυφαία στιγμή στην καριέρα του Πέρεζ, που κάλυψε την απόσταση σε 1 ώρα 20 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα. Ο αθλητής από τη μικρή αυτή χώρα, που κατακτά το πρώτο της μετάλλιο στην Ολυμπιάδα της Ατλάντα, δεν είναι κανένας τυχαίος στο επίπονο αυτό αγώνισμα. Ηταν παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων το 1992, ενώ ήταν πρώτος και στους παναμερικανικούς αγώνες πέρσι. Είναι σπουδαστής στη διοίκηση επιχειρήσεων στην πόλη Κουέντ 300 χιλιόμετρα μακριά από την πρωτεύουσα Κίτο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Ιλια Μαρκόφ με χρόνο 1.20.16, ενώ την τρίτη θέση που οδηγεί στο βάθρο πήρε ο Μεξικανός, κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ, Μπερνάρντο Σεγκούρα με 1.20.23.

Δις χρυσός ο Ποπόφ

Ο Αλεξάντερ Ποπόφ, μετά τη νίκη του στον τελικό των 100 μέτρων, ζευγάρωσε τα χρυσά μετάλλια χτες στα 50 ελεύθερο στην κολύμβηση. Ο κορυφαίος σπρίντερ του κόσμου επικράτησε με χρόνο 22.13 μπροστά από τον Αμερικανό Χολ και τον Βραζιλιάνο Σέρερ. Ετσι ο Ρώσος αθλητής πέτυχε το στόχο που είχε βάλει πριν την Ολυμπιάδα και που ήταν η απόλυτη κυριαρχία στα σπριντ. Από τους χτεσινούς τελικούς ξεχώρισε και η επικράτηση στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο γυναικών της περίφημης Ουγγαρέζας Κριστίνας Εγκερσέγκι.

Εγραψε ιστορία η Ρεστού

Η Γαλλίδα Μαρί Κλερ Ρεστού έγινε η πρώτη αθλήτρια στην ιστορία του τζούντο, που κατακτά τρία χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στην καριέρα της. Η 28χρονη αθλήτρια επικράτησε στην κατηγορία των 52 κιλών, αφού νίκησε στον τελικό τη Νοτιοκορεάτισσα Σουκ Χε Χιούν.

Στα 65 κιλά των ανδρών ο Γερμανός Ούντο Κέλμαζ ήταν ο νικητής στον τελικό, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του παγκόσμιου πρωταθλητή Ιάπωνα Γιουκιμάσε Νακαμούρα.

Ανίκητος ο Κολινέλι

Ο Ιταλός Αντρέα Κολινέλι, που είχε καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ στο ατομικό πουρσουίτ της ποδηλασίας, κέρδισε χτες, όπως αναμενόταν, το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα, αφού στον τελικό νίκησε τον Γάλλο Φιλίπ Εμενό, καλύπτοντας την απόσταση των 4χλμ σε 4 λεπτά 20 δευτερόλεπτα και 893 χιλιοστά.

Σοβινιστική ασφυξία

"Εάν το αμερικάνικο τηλεοπτικό δίκτυο NBC τυλιχτεί λίγο περισσότερο με την αμερικάνικη σημαία, το μισό τηλεοπτικό του κοινό θα πάθει ασφυξία". Το σχόλιο δεν έγινε από κάποιον ξένο, αλλά από αρθρογράφο της "Ουάσιγκτον Ποστ", με αφορμή τη δυσφημιστική σταυροφορία που ανέλαβε το κανάλι εναντίον της Ιρλανδέζας κολυμβήτριας Μισέλ Σμιθ, που κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια. Η Σμιθ επειδή είναι 26 ετών, ηλικία μεγάλη για κολυμβητές, κατηγορήθηκε για χρήση αναβολικών. "Η αίσθηση που έχω αποκομίσει έως τώρα για την Ολυμπιάδα, είναι: Νικάμε; ζήτω, Νικούν; είναι ντοπαρισμένοι", καταλήγει ο αρθρογράφος. Ανάλογη άποψη εξέφρασε χτες και η εφημερίδα "USA Today". "Εδώ στις αποικίες έχουμε μια κακή συνήθεια, πολύ λίγο ευθυγραμμισμένη με το ολυμπιακό πνεύμα. Εάν δεν μπορείς να τους νικήσεις, κατηγόρησέ τους".

Εναντίον των διοργανωτών επιτέθηκε χτες και ο Ολυμπιονίκης της Βαρκελώνης στα 100 μ. Λίνφορντ Κρίστι, επειδή οι διοργανωτές δε διαπίστευσαν τον προπονητή του. "Δεν πειράζει. Ο Ρον θα έχει καλύτερη άποψη του αγώνα μου από την πατρίδα, γιατί εδώ δείχνουν μόνο τα αθλήματα στα οποία συμμετέχουν Αμερικανοί", σχολίασε πικρόχολα.

Μεταφορών... απολογία

Οι άνθρωποι που βοήθησαν να δημιουργηθεί το συγκοινωνιακό σύστημα της πρωτεύουσας της Τζόρτζια δε συμμερίζονται την οξεία κριτική δημοσιογράφων και επισκεπτών για τη λειτουργία του. Το σύστημα, που αποτελείται από γραμμές λεωφορείων και τρένων, "δε δημιουργήθηκε για να διαχειρίζεται, σε καθημερινή βάση, εκατομμύρια ανθρώπων, που κατέκλυσαν τη Τζόρτζια για τους 26ους Ολυμπιακούς Αγώνες", λέει ο Κεν Γκρέγκορ, πρώην γενικός διευθυντής του συστήματος MARTA. "Συνολικά, το σύστημα λειτουργεί καλά", προσθέτει.

Οι αντιδράσεις για το συγκοινωνιακό σύστημα κορυφώθηκαν την Πέμπτη, όταν ένα τρένο εκτροχιάστηκε, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά ο οδηγός του. Ηταν μόλις η δεύτερη φορά που ένα τρένο εκτροχιάζεται στην Ατλάντα, εδώ και χρόνια - αλλά η πρώτη φορά ήταν μόλις πριν επτά βδομάδες.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης από το Εκουαδόρ, Τζέφερσον Πέρεζ, εξαντλημένος δέχεται τις πρώτες βοήθειες, μετά τον τερματισμό του στα 20χλμ βάδην