Πέμπτη 20 Νοέμβρη 2014
«Χρυσή» ανατροπή για Εθνικό

Κάνοντας σπουδαία ανατροπή της ήττας του στο πρώτο παιχνίδι, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε εντός έδρας στο χρυσό σετ της ελβετικής Σονενβέρντ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Challenge Cup ανδρών. Οι Εβρίτες στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού νίκησαν με 3 - 0 (25 - 18, 26 - 24, 25 - 19) σετ τους αντιπάλους τους, ισοσκελίζοντας την ήττα τους με 3 - 1 στην Ελβετία. Ετσι οι δυο αντίπαλοι πήγαν στη διαδικασία του χρυσού σετ, όπου οι γηπεδούχοι με καλές επιλογές και ψυχραιμία (αφού βρέθηκαν εξαρχής πίσω στο σκορ) κατάφεραν να το πάρουν με 17 - 15 και να σφραγίσουν την πρόκριση.

Για τη 2η αγωνιστική των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών, ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη πάλεψε στα ίσια απέναντι στην ισχυρή (και εκ των φαβορί της φετινής διοργάνωσης) Ζενίτ Καζάν, ωστόσο ηττήθηκε με 3 - 0 σετ (26 - 28, 19 - 25, 20 - 25).