Σάββατο 2 Αυγούστου 2014
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ
Φουλ για μετάλλιο η Εθνική Εφήβων

Συνέτριψε την Ιταλία με 85-68 και προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης

Μεγάλη επιτυχία για την Εθνική Ομάδα Εφήβων, που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Τουρκίας, μετά τη χτεσινή νίκη της επί της Ιταλίας με 85-68. Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Σερβία - Λιθουανία στο τελευταίο βήμα πριν το μετάλλιο. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι της στη διοργάνωση, μέχρι τώρα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το ξεκίνημα ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική. Με τη διαφορά να φτάνει τους 11 πόντους (9-20), τα πρώτα δέκα λεπτά βρήκαν μπροστά την Ελλάδα με 11-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ιταλία το πάλεψε και κατάφερε να μειώσει, πηγαίνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους (23-25), αλλά εκεί η διαφορά ξέφυγε ξανά και το ημίχρονο έληξε με 33-39, με την Ιταλία πάντως να έχει ροκανίσει αρκετά τη διαφορά. Η τρίτη περίοδος κύλησε περίπου όπως η δεύτερη, στο ίδιο τέμπο. Η Εθνική ξέφυγε στο σκορ, έφτασε τη διαφορά στο +16 (41-57). Πριν τελειώσει το δεκάλεπτο, η διαφορά είχε πέσει και στους τρεις, αλλά στο τέλος το σκορ ήταν 53-58. Στην τελευταία περίοδο παραλίγο να γίνει η ανατροπή για τους Ιταλούς, ευτυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Οι Ιταλοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (59-59), αλλά σε εκείνο το σημείο, η Εθνική πάτησε γκάζι και το παιχνίδι τέλειωσε με διαφορά 17 πόντων. Κορυφαίοι της αναμέτρησης οι Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλακαντόρι 11, Μασκόλο, Ενβοχουότσα 3, Κακάτσε 2

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8 +8 ριμπ., Μουράτος 12 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 20 (3) +13 ριμπ.