Πέμπτη 17 Απρίλη 2014
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Οι λεπτομέρειες ... στέρησαν την ανατροπή

Μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα με το «καλημέρα» των αγώνων του κόντρα στην ΤΣΣΚΑ για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα έχασε χτες στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε με 77-74 στην παράταση (κ.α. 72-72). Ετσι η ρωσική ομάδα έκανε το 1-0 νίκες, κρατώντας παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά. Ωστόσο, με την εμφάνισή της η ελληνική ομάδα, που με αντεπίθεση διαρκείας από τα μισά του πρώτου μέρους έφθασε να έχει την τύχη στα χέρια της, στα τελευταία λεπτά παρά την ήττα έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα ίσα το φαβορί των αναμετρήσεων, όπως θεωρείται η ρωσική ομάδα. Οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στο ίδιο γήπεδο την Παρασκευή στο δεύτερο παιχνίδι.

Αρχικά οι παίκτες του Παναθηναϊκού αιφνιδιάστηκαν από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κυριαρχώντας εντός και εκτός ρακέτας και με την τριάδα των Κριάπα, Φριντζόν, Χάιντς να παίρνουν το βάρος των προσπαθειών, απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ (17-8, 21-15, 24-18, (31-18). Η βελτίωση της άμυνας του τριφυλλιού σε συνδυασμό με τις λύσεις από την περιφέρεια (5/7 τρίποντα) άλλαξε τις ισορροπίες, με τον Παναθηναϊκό να ανακάμπτει (40-37 ημίχρονο 47-45 στο 24'), ενώ, παρά τα προβλήματα που δημιουργούσε ο Κριάπα στην ελληνική άμυνα, οι δυο ομάδες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλες (70-70). Με μεγάλη πίεση στην άμυνα και κρίσιμα καλάθια του Λάσμε, ο Παναθηναϊκός πήρε το πάνω χέρι στο τελευταίο πεντάλεπτο (62-67, 65-69), αλλά οι γηπεδούχοι, ...χτυπώντας εντός πεδιάς και με τον Ουιμς να δίνει λύσεις, ισοφάρισαν σε 72-72 στην παράταση εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη του Παναθηναϊκού σε εκείνο το σημείο. Η κούραση, το μη καθαρό μυαλό του Διαμαντίδη και η απώλεια βασικών στελεχών λόγω φάουλ (Λάσμε, Γκιστ) έδωσαν το δικαίωμα στη ρωσική ομάδα να ελέγξει το ρυθμό και να έχει τον πρώτο λόγο μέχρι τέλους.

Δεύτερη ευκαιρία για Ολυμπιακό

Μια ακόμα ευκαιρία να ...ανοίξει ουσιαστικά το δρόμο για το Μιλάνο έχει σήμερα στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός που θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ (20.00 ΝS) στη δεύτερη αναμέτρηση της σειράς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 1-0 νίκες. Ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Μπαρτζώκας, προβληματίζεται για τη συμμετοχή του Περπέρογλου, που ανέβασε πυρετό και είναι αμφίβολος. Ζητούμενο για την ελληνική ομάδα σήμερα είναι η διατήρηση του ρυθμού που δεν έκανε στον πρώτο αγώνα και ήταν βασικό στοιχείο της ήττας. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, μιλώντας για τη δεύτερη αναμέτρηση, ανέφερε πως περιμένει από τους παίκτες του να φανούν πιο έτοιμοι για τον αγώνα, ενώ ο ίδιος επικεντρώθηκε χτες στο να τους επισημάνει τα λάθη τους.

Στο άλλο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα, που προηγείται με 1-0, θα φιλοξενήσει τη Γαλατάσαραϊ (22.00 ΝS).

Κρίσιμη κόντρα «αιωνίων» στο ΣΕΦ(2024-03-14 00:00:00.0)
Για τη διεύρυνση του σερί ο ΠΑΟ(2023-11-23 00:00:00.0)
Τον «πάγωσε» στο... -20(2021-12-03 00:00:00.0)
Ντέρμπι στη Γλυφάδα(2013-10-25 00:00:00.0)
Πάγωσε στο Β' μέρος(2013-02-15 00:00:00.0)
Χαμόγελα για έναν(2009-10-22 00:00:00.0)