Παρασκευή 10 Δεκέμβρη 2010
Σελίδα 37
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Ο ένας ... χαμογέλασε

Χαμόγελα για έναν από τους δύο εκπροσώπους της Ελλάδας στην Ευρωλίγκα επιφύλαξε η όγδοη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα την Ολύμπια Λουμπλιάνας με 95-88 στην παράταση (κ.α. 79-79) και αγκάλιασε την πρώτη θέση του ομίλου. Κορυφαίος των πρασίνων ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης ο οποίος κράτησε όρθια την ομάδα όταν με 13 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας και ένα επιθετικό ριμπάουντ, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (οι γηπεδούχοι έχαναν 68-60 3' πριν το τέλος του κανονικού αγώνα).

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έχασε τη μία ευκαιρία (του μένουν άλλες τρεις) να κλειδώσει από χτες την πρωτιά του ομίλου αφού ηττήθηκε στη Μάλαγα με 76-74 από την ομώνυμη ομάδα. Η ελληνική ομάδα στην ουσία πλήρωσε την κάκιστη απόδοση του τρίτου δεκαλέπτου (βρέθηκε να χάνει με 67-50) και παρά το σερί 21-2 που έκανε στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη (αστόχησε σε τρίποντο το Τεόντοστις στην εκπνοή).