Παρασκευή 25 Γενάρη 2013
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Σπουδαίας σημασίας νίκη για το στόχο της πρόκρισης πήρε χτες ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ, επικρατώντας μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ, της Μακάμπι με 78-77 για την 5η αγωνιστική του ομίλου του στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει υπέροχα το παιχνίδι και να προηγείται με 30-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Σπανούλη είχε τον πρώτο λόγο σε όλο το Α' μέρος (ημίχρονο 33-44). Στην επανάληψη, αν και ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Σερμαντίνι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, η Μακάμπι ανέβασε την απόδοσή της και εκμεταλλευόμενη επιπολαιότητες και λάθη στην άμυνα των Πειραιωτών πέρασε μπροστά με...