Τρίτη 23 Αυγούστου 2011
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Καρέ μεταλλίων

Με τη συγκομιδή τεσσάρων ακόμα μεταλλίων, από 2 αθλητές, αποχαιρέτησε η ελληνική ομάδα το 3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης εφήβων-νεανίδων (που έγινε στη Λίμα του Περού).

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης - στα 50 μ. πρόσθιο - τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 28.27 και έτσι κατέκτησε το χρυσό, πρώτο - από μέλος ελληνικής αποστολής - στην ιστορία της διοργάνωσης. Το αξιοσημείωτο είναι πως οι επόμενοι δύο αθλητές (ο Ιάπωνας, Ακιχίρο Γιαμαγκούτσι και ο Βρετανός Κρέιγκ Χάρι Μπένσον) τερμάτισαν με τον ίδιο χρόνο (28.44) και γι' αυτό πήραν από ένα ασημένιο μετάλλιο. Το χρυσό ήταν για τον κολυμβητή του ΑΝΟ Αργυρούπολης το δεύτερο που φόρεσε στο λαιμό του, αφού στα 100 μ. πρόσθιο ήρθε τρίτος με χρόνο 1.01.64.

Δύο μετάλλια κατέκτησε και ο Ανδρέας Βαζαίος, επίσης του ΑΝΟ Αργυρούπολης. Αμφότερα ασημένια, στα 200μ. μικτής ατομικής (2.01.64, νέο πανελλήνιο ρεκόρ Εφήβων) και στα 200μ. πεταλούδα (1:59.27). Στο αγώνισμα αυτό πρώτευσε ο Ιάπωνας Κέντα Χιράι με 1:57.16 (ρεκόρ αγώνων). Στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. μικτή ομαδική η ελληνική ομάδα (Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος και Κριστιάν Γκολομέεβ) με χρόνο 3:42.95 συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε πετύχει στον προκριματικό (3:45.74). Το χρυσό κατέκτησαν οι ΗΠΑ (3:39.65, ρεκόρ αγώνων) και ακολούθησαν Ιαπωνία (3:39.92), Ιταλία (3:42.44).

Η συνολική συγκομιδή της ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση ήταν πέντε μετάλλια, τα οποία της έδωσαν την 9η θέση στο σχετικό πίνακα. Την πρώτη πήραν οι ΗΠΑ (22) και ακολούθησαν Ιαπωνία (19), Καναδάς (14).