ΜΠΑΣΚΕΤ-Α1 2ος ΤΕΛΙΚΟΣ
Πρόβα τίτλου...

Από τους κορυφαίους του Παναθηναϊκού στο δεύτερο τελικό ήταν ο Μάικ Μπάτιστ

Icon

Μια ανάσα πριν την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος της Α1 βρίσκεται ο Παναθηναϊκός αφού μετά και τη δεύτερη νίκη του επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 78-66 πλέον χρειάζεται μόλις μία για να στεφθεί και τυπικά πρωταθλητής. Παράλληλα, οι πρωταθλητές Ευρώπης κράτησαν και το πλεονέκτημα έδρας που είχαν αποκτήσει μετά την πρώτη επικράτηση στο ΣΕΦ, κάτι που σημαίνει ότι ακόμα και εάν δεν τα καταφέρουν στο επόμενο παιχνίδι της σειράς των φετινών τελικών στο Φάληρο την Τετάρτη, θα έχουν μια ακόμη ευκαιρία στην έδρα τους για να φθάσουν στο στόχο τους.

Στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ οι «πράσινοι» έδειξαν για μια ακόμη φορά το καλό τους πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο αφού βρήκαν λύσεις στα αμυντικά και επιθετικά προβλήματα που αντιμετώπιζαν στο Α` μέρος όταν και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ.

Ο Μάικ Μπατίστ και ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν εκείνοι που άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού και με τη πολύτιμη βοήθεια του Κώστα Τσαρτσαρή μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από έναν εξαιρετικό Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο. Σημαντικά στοιχεία για τη νίκη του Παναθηναϊκού αποτέλεσαν η κυριαρχία στα ριμπάουντ (37-25) καθώς και η ευστοχία στις βολές (22/31).

Οσον αφορά τον Ολυμπιακό, όπως και στον πρώτο τελικό ξεκίνησε πολύ καλά έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα χάρις στις λύσεις που έβρισκαν οι παίκτες του (κορυφαίος ο Σπανούλης στο δεύτερο δεκάλεπτο) απέναντι στην εφαρμογή - ιδιαίτερα νωρίς - άμυνας ζώνης του Παναθηναϊκού και την πολύ καλή λειτουργία. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στο παιχνίδι των παικτών του Ιβκοβιτς, η απώλεια της ψυχραιμίας σε ορισμένα κρίσιμα σημεία (τεχνική ποινή στον Τεόντοσιτς) και τα αμυντικά προβλήματα του Β' μέρους έφεραν την ήττα φυσιολογικά.

Παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασαν οι φιλοξενούμενοι με σημείο αιχμής τα πολλά φάουλ που δόθηκαν σε βάρος τους (31 βολές για τον ΠΑΟ έναντι 9 του Ολυμπιακού).

• Από το παιχνίδι δεν έλειψαν και οι στιγμές έντασης κυρίως μετά και την απαράδεκτη ενέργεια του Τεόντοσιτς να πετάξει μπουκάλι στην εξέδρα.
  • Για το μικρό τελικό ο Αρης πλήρωσε με το... ίδιο νόμισμα τον ΠΑΟΚ αφού τον νίκησε με 73-70 και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες.
Τίτλος διά χειρός Σπανούλη για Ολυμπιακό(2016-05-31 00:00:00.0)
Του πήρε τρόπαιο και... αέρα(2011-05-17 00:00:00.0)
«Πράσινη πρόκριση», «κόκκινο» αντίο(2011-04-01 00:00:00.0)
«Αλωσε» το ΟΑΚΑ(2011-01-13 00:00:00.0)
Οι... κόκκινοι επέστρεψαν(2010-02-23 00:00:00.0)
Τελική αναμέτρηση(1996-05-04 00:00:00.0)