Σελ. /24
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Μεγάλη νίκη για την Εθνική

Ahmet Tokyay

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Σταμάτη, ο οποίος σημείωσε τρία καθοριστικά τρίποντα στη δεύτερη παράταση, η Εθνική ομάδα Εφήβων επικράτησε της Ισπανίας με 89-85 στο πρώτο ματς της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων της Τουρκίας. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε από πολύ νωρίς να προηγηθεί, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με μια διαφορά τριών πόντων. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Ισπανία κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και με τους Αλόνσο και Μαρτίνεζ πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους. Στα τελευταία 10 λεπτά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέκαμψε και κατάφερε να επιστρέψει από το -11, ενώ ένα καθοριστικό τρίποντο του Οικονομόπουλου της έδωσε θέση οδηγού στον αγώνα λίγο πριν από το φινάλε. Η Ισπανία ισοφάρισε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Εθνική προηγήθηκε με 74-70, αλλά οι Ισπανοί, με ένα τρίποντο - δώρο, κατάφεραν να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα και σε νέα παράταση. Εκεί ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος με τρία καθοριστικά τρίποντα και δύο βολές λίγο πριν από το σφύριγμα της λήξης έδωσε τη νίκη στην ομάδα, φτάνοντας συνολικά τους 31 πόντους.

Σήμερα η Εθνική αντιμετωπίζει στις 6.30 μ.μ. τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65. Παράταση: 75-75 α΄παρ., 85-89 β' παρ.

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σερβία

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο ανδρών για 3η φορά αναδείχτηκε η Εθνική ομάδα της Σερβίας μετά την επικράτησή της επί των Ούγγρων στον τελικό με σκορ 12-7. Ο μεγάλος τελικός του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης τέλειωσε νωρίς, αφού το σκορ έφθασε στο 6-1 και 7-2 στο τέλος του α' ημιχρόνου. Οι Ούγγροι στο καλύτερο σημείο τους στον τελικό μείωσαν σε 9-6 στο τέλος του 3ου οκτάλεπτου, αλλά ο Φίλιπ Φιλίποβιτς με δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω, έφτασε το δείκτη του σκορ στο 11-6 κι ενώ απέμεναν σχεδόν 6,5 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Τα οκτάλεπτα του τελικού: 1-3, 1-4, 4-2, 1-3.

Η Εθνική Ελλάδας αναδείχτηκε έκτη, μετά την ήττα με 11-7 από την Κροατία, το περασμένο Σάββατο. Η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέστη αγωνιστική καθίζηση, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 7-3 υπέρ των Κροατών. Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-0, 3-2, 3-2.

Τέλος, έστω κι από τη θέση της πρώτης αναπληρωματικής ομάδας τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα υδατοσφαίρισης ανδρών και γυναικών θα δώσουν το «παρών» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει το ερχόμενο καλοκαίρι στο Καζάν, μετά την 6η θέση που κατέλαβαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Σύμφωνα με την ντερεκτίβα της Fina, οι δεκαέξι Εθνικές ομάδες σε άνδρες και γυναίκες, θα προέλθουν από την παρακάτω διαδικασία: Τέσσερις από τα Παγκόσμια Κύπελλα του 2014. Δύο από τα World League του 2014. Εννέα από τις ηπείρους (3 Ευρώπη, 2 Αμερική, 2 Ασία, 1 Αφρική, 1 Ωκεανία). Και μία η διοργανώτρια.

Οι Εθνικές μας ομάδες είναι αυτή τη στιγμή, τόσο εκείνη των ανδρών όσο και η αντίστοιχη των γυναικών, πρώτες αναπληρωματικές, με τα Παγκόσμια Κύπελλα σε εκκρεμότητα. Με βάση τις ομάδες που μετέχουν στις δύο διοργανώσεις (Μανσίσκ και Αλμα Ατι), θεωρείται σίγουρο ότι η Ελλάδα θα έχει και τα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα του χρόνου στο Καζάν.

ΠΑΛΗ
«Χρυσό» για την Μ. Πρεβολαράκη

Η Μαρία Πρεβολαράκη, αθλήτρια της πάλης με την Εθνική, πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Golden Grand Prix που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν. Η Πρεβολαράκη, με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, κατέκτησε την κορυφή του τελικού των Golden Grand Prix, κάτι που στο παρελθόν δεν έχει καταφέρει κανείς Ελληνας αθλητής ή αθλήτρια. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έμοιαζε ασυγκράτητη στους πρώτους δύο αγώνες. Νίκησε με πτώση (και ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-2) την Πατιμάτ Μπαγκομέντοβα από το Αζερμπαϊτζάν, ενώ στα ημιτελικά επικράτησε επίσης με πτώση (ήταν μπροστά στο σκορ με 9-2) της Ζουλντίζ Εσίμοβα Τουρτμπάγιεβα από το Καζακστάν. Στον τελικό κλήθηκε να αντιμετωπίσει την αθλήτρια κόντρα στην οποία είχε ανοίξει διάπλατα ο δρόμος για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου (σ.σ. την είχε νικήσει με πτώση). Η Λευκορωσίδα Σούσκο Ναντέσντα αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά ...εύκολη λεία για την Πρεβολαράκη, η οποία προηγήθηκε 1-0 στην πρώτη περίοδο και με συνολικό σκορ 7-2 πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο μέσα στο 2014 και το πρώτο μετά από 13 μήνες (ήταν πρώτη στους Μεσογειακούς της Τουρκίας). Να θυμίσουμε ότι νωρίτερα μέσα στη χρονιά, η Πρεβολαράκη ήταν 2η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών (Φινλανδία), 2η στο Dan Kolov - Nikola Petrov (Βουλγαρία), αλλά και δεύτερη στο Ivan Yarygin Grand Prix (Ρωσία). Σημαντικές επιτυχίες, αν αναλογιστεί κανείς ότι η αθλήτρια βρέθηκε λίγο πριν το χειρουργικό τραπέζι, λόγω σοβαρών ενοχλήσεων στον αυχένα που αντιμετωπίστηκαν με ειδική αγωγή και φυσικοθεραπείες.

ΒΟΛΕΪ - ΤΕΛΙΚΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΛΙΓΚ
Ηττα για την Εθνική

MotionTeam

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών μετά την ήττα στον Εύοσμο (2-3) έχασε το βράδυ του Σαββάτου και στην Μπούντβα με 3-1 (22-25, 25-18, 25-18, 25-21) από το Μαυροβούνιο στο δεύτερο τελικό της Ευρωπαϊκής Λίγκας.

Οι διεθνείς πήραν το πρώτο σετ με 22-25. Στο δεύτερο σετ οι Μαυροβούνιοι με σκορ 25-18 ισοφάρισαν τα σετ σε 1-1. Με το ίδιο σκορ πήραν και το τρίτο σετ, ενώ, παρά την προσπάθεια των Ελλήνων διεθνών να κάνουν την ανατροπή, οι Μαυροβούνιοι πήραν το τέταρτο σετ με 25-21 και μαζί τη νίκη με 3-1.

Η αποστολή του ΠΑΟ για τη Λιέγη

Χωρίς εκπλήξεις η αποστολή του ΠΑΟ θα «πετάξει» για το Βέλγιο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σταντάρ Λιέγης (30/7, 20.00, ΟΤΕ TV) στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League. Ο Γιάννης Αναστασίου δεν επιφύλασσε εκπλήξεις στις επιλογές του, «παίρνοντας» στην 20άδα τους Κοτσόλη, Στιλ, Κότσαρη, Κουτρουμπή, Χουχούμη, Σπυρόπουλο, Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Νάνο, Μέντες, Ζέκα, Λαγό, Δώνη, Ντίνα, Πράνιτς, Μπεργκ, Ατζαγκούν, Πέτριτς, Καρέλη και Κλωναρίδη. Οι Σίλντενφελντ και Πέτριτς έκαναν αποφόρτιση, αλλά για προληπτικούς λόγους και είναι κανονικά στην αποστολή, ενώ εκτός έμεινε ο ανέτοιμος Μπαϊράμι.

Ασημένιο μετάλλιο για το ελληνικό τζούντο

Το ασημένιο μετάλλιο στο European Open (U21) που διεξήχθη στην Πράγα κατέκτησε η νεαρή τζουντόκα Ελισάβετ Τελτσίδου, που κατέχει την 7η θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Ελ. Τελτσίδου προκρίθηκε στον τελικό της κατηγορίας των 63 κιλών με συνολικά τρεις νίκες. Επικράτησε της Σαρλότ Σουάμπ από την Ελβετία με Yuko, της Σάρα Παντίγια από την Ισπανία με Ippon και της Μπαρ Φαρίν από το Ισραήλ επίσης με Ippon. Στον τελικό, η Ελληνίδα τζουντόκα κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Μάγια Μπλαγκόγεβιτς από την Κροατία (σ.σ. ήταν 5η στο Iliadis Cup το 2014 και 1η το 2013), από την οποία ωστόσο γνώρισε την ήττα με Ippon που την υποχρέωσε να μείνει στη δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης.

Η φάση που έκρινε τον τελικό προκάλεσε τις αντιδράσεις του προπονητή της Εθνικής Νίκου Ηλιάδη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μέσα στη χρονιά έχει πανηγυρίσει την κατάκτηση δύο χρυσών μεταλλίων και συγκεκριμένα στο 6th Iliadis Cup, αλλά και στην Κορούνια της Ισπανίας.