ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Ξέσπασε στη Φενέρ
Παρασκευή 3 Φλεβάρη 2012

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Φενερμπαχτσέ χτες ο Παναθηναϊκός
Η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ πλήρωσε τελικά το... μάρμαρο για το χαστούκι της Ούνιξ Καζάν στον Παναθηναϊκό την προηγούμενη αγωνιστική, αφού χτες οι «πράσινοι» στην Κωνσταντινούπολη επικράτησαν της τουρκικής ομάδας με 77-56 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του ΤΟΠ-16 στην Ευρωλίγκα, κάνοντας ουσιαστικά περίπατο αφού δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μεταμορφωμένη προς το καλύτερο σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Ούνιξ ξεκίνησε δυναμικά επιβάλλοντας από την αρχή το ρυθμό της στον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 24-9. Με τον Μπάτιστ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός είχε σταθερή διαφορά ασφαλείας στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (36-22). Στις αρχές της επανάληψης οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση και εκμεταλλευόμενοι μια χαλάρωση στην άμυνα του Παναθηναϊκού ροκάνισαν την διαφορά (35-45) όμως η απάντηση από την περιφέρεια της ελληνικής ομάδας (με τρίποντα των Καλάθη, Διαμαντίδη) έδωσε ξανά προβάδισμα στο τριφύλλι που στην τελευταία περίοδο είχε τον πλήρη έλεγχο.