Παρασκευή 15 Σεπτέμβρη 2000
Σελίδα 31
ΓΚΕΝΙΟΝ - ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0
«Ανώτερος» αλλά ... άσφαιρος

Η ατυχία ή έλλειψη αποτελεσματικότητας στην τελική προσπάθεια στέρησε χτες από τον Ηρακλή το δικαίωμα να... αγκαλιάσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Βέβαια, οι «κυανόλευκοι» με το 0-0 που απέσπασαν στη Γαλλία από την Γκενιόν έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για τη ρεβάνς του Καυτατζογλείου. Ο «Γηραιός», ανώτερος από τους γηπεδούχους, είχε διαστήματα πολύ καλής απόδοσης και με περισσότερη προσοχή αλλά και τύχη θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη από το «Ζαν Λαβίγ»... Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Κυράστα ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη χάνοντας δυο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με τον Στολτίδη και τον Κωνσταντίνου στο ίδιο λεπτό (47΄). Οι δύο ομάδες στα τελευταία δύο λεπτά είχαν από μια κλασική ευκαιρία να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 88ο λεπτό ο Ηρακλής πάλι με τον Κωνσταντίνου, που ταλαιπώρησε αρκετά τη γαλλική άμυνα, έχασε ακόμα μια ευκαιρία αλλά η κεφαλιά του μετά το φάουλ του Στολτίδη πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Οι Γάλλοι από την πλευρά τους απείλησαν όταν μετά από σέντρα του Αντρεανί ο Τραπασό δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά σε κενή εστία.

ΓΚΕΝΙΟΝ: Τριβινό, Μπουζέν, Κολέν, Μπονιφάς, Βριελινί, Νεμάν, Φλοτό, Νταρμάν, Τραορέ, Τραπασό, Αντρεανί.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ράινκε, Χατζί, Στολτίδης, Σαπουντζής, Νιστρόι, Γκοΐκοβιτς, Χάγκαν, Μιλόγεβιτς, Ταβλαρίδης, Σμετ, Κωνσταντίνου.