Τρίτη 19 Ιούνη 2018
7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανετα το Βέλγιο, με άγχος η Αγγλία

Με πολύ διαφορετικό τρόπο, τα δύο φαβορί για την πρόκριση από τον 7ο όμιλο, Βέλγιο και Αγγλία, ξεκίνησαν νικηφόρα στη διοργάνωση. Το πρώτο επιβλήθηκε με 3-0 του Παναμά και η δεύτερη με 2-1 της Τυνησίας.

Το Βέλγιο ήταν ανώτερο του «πρωτάρη» σε τελική φάση Μουντιάλ Παναμά, στο α' ημίχρονο όμως απέτυχε να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Οι Βέλγοι εμφανίστηκαν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια και έδωσαν δικαιώματα, στην επανάληψη όμως ήταν πιο συγκεντρωμένοι και η πίεσή τους απέδωσε καρπούς. Το σκορ άνοιξε ο Μέρτενς στο 47', για να «καθαρίσει» τον αγώνα ο Λουκάκου με γκολ στο 69' και στο 75'.

Με πολύ άγχος και χάνοντας σωρεία ευκαιριών, η Αγγλία έφτασε μέχρι τις καθυστερήσεις μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Τυνησίας. Τα «Λιοντάρια» προηγήθηκαν νωρίς (11') με σκόρερ τον Χάρι Κέιν και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλα γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Λίνγκαρντ στάθηκε ιδιαίτερα άστοχος (24', 42', 43' δοκάρι), ενώ στο μεταξύ η Τυνησία είχε ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι του Σάσι (35'). Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Τυνησία να ρίχνει το βάρος στην άμυνα και την αγχωμένη Αγγλία να αδυνατεί να δημιουργήσει τις ευκαιρίες του α' μέρους. Η λύτρωση για τους Αγγλους ήρθε με γκολ και πάλι του Κέιν, από κεφαλιά στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Κέιν ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στην Αγγλία, στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Τυνησία