Παρασκευή 15 Ιούνη 2018
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Πρεμιέρα - «περίπατος» για τους Ρώσους

Σε φιέστα μετέτρεψε τη χτεσινή πρεμιέρα του Μουντιάλ η διοργανώτρια Ρωσία, που επικράτησε με το ευρύ 5-0 της Σαουδικής Αραβίας, για τον 1ο όμιλο. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής και οι Ρώσοι πήραν μια εύκολη όσο και σημαντική νίκη, σε βαθμολογικό και ψυχολογικό επίπεδο.

Οι «οικοδεσπότες» πήραν την πρωτοβουλία από την αρχή, έκλεισαν τους Σαουδάραβες στην περιοχή τους και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχαν «αγκαλιάσει» τη νίκη με γκολ των Γκαζίνσκι (12') και Τσερίσεφ (43'). Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας κυλούσε σε υποτονικούς ρυθμούς μέχρι το 71', όταν ο Τζιούμπα έκανε το 3-0 και «καθάρισε» τον αγώνα. Στις καθυστερήσεις οι Ρώσοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους με δύο ακόμα γκολ, τα ομορφότερα του αγώνα, με σκόρερ και πάλι τον Τσερίσεφ (91') και τον Γκολόβιν (95').

Τη χαρά της νίκης για τους Ρώσους μετρίασε ο τραυματισμός του Τζαγκόεφ (θλάση στους προσαγωγούς), ο οποίος αποχώρησε στο 24' και θα χάσει όλη την υπόλοιπη φάση των ομίλων.

Ουρουγουάη - Αίγυπτος

Η 1η αγωνιστική για τον 1ο όμιλο κλείνει σήμερα, με την αναμέτρηση της Ουρουγουάης, που αποτελεί το φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο, με την επικίνδυνη και αξιόμαχη Αίγυπτο. Η «Σελέστε» επιδιώκει τη νίκη για να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά αλλά και να δείξει ότι δικαίως ταξίδευσε στη Ρωσία με υψηλές φιλοδοξίες. Από την πλευρά της η Αίγυπτος, έχοντας εν τέλει - σύμφωνα με χτεσινές πληροφορίες - τις υπηρεσίες του μεγάλου της όπλου, Μοχάμεντ Σαλάχ, θέλει να κάνει αισθητή την παρουσία της με το «καλημέρα».

Διακοπή και ένταση στο «Ελ Πάσο»(2022-12-20 00:00:00.0)
Το εξπρές του μεσονυχτίου(2019-08-09 00:00:00.0)
Το Βέλγιο την πρωτιά(2018-06-29 00:00:00.0)
Φινάλε ανατροπής με πρωτιά Ισπανίας(2018-06-26 00:00:00.0)
Βραζιλιάνικη υπόθεση(2004-07-27 00:00:00.0)
Κύπελλο ΟΥΕΦΑ(1998-04-02 00:00:00.0)