Παρασκευή 15 Ιούνη 2018
BASKET LEAGUE - 4oς ΤΕΛΙΚΟΣ
Ζωντανός ο Ολυμπιακός και πάει ΟΑΚΑ

Στον 5ο τελικό στο ΟΑΚΑ θα κριθεί ο τίτλος στην Basket League, μετά τη χτεσινή νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στη σειρά των τελικών, ο Ολυμπιακός επικράτησε χτες στο ΣΕΦ του Παναθηναϊκού με 92-76, στον 4ο τελικό της Basket League, και ισοφάρισε σε 2-2 νίκες. Ο πρωταθλητής, έτσι, θα αναδειχθεί στον 5ο και τελευταίο τελικό, την Κυριακή, στο ΟΑΚΑ (19.00 - Cosmote Sports 4).

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με τους δύο προηγούμενους τελικούς και επέβαλε το ρυθμό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Βασικά όπλα του είχε την πολύ καλή αμυντική λειτουργία και τον πλουραλισμό στην επίθεση, όπου εκτός του πρωταγωνιστή ΜακΛιν σε σπουδαία μέρα βρέθηκαν και άλλα ατού του (Πρίντεζης - Ρόμπερτς - Σπανούλης - Στρέλνιεκς).

Οι δε «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ...αγνώριστοι, ειδικά στην άμυνα, που είχε αποδειχθεί το μεγάλο τους όπλο στον 2ο και στον 3ο τελικό, και υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ενώ φανέρωσαν χαρακτηριστική αδυναμία να σταματήσουν τους παίκτες του Ολυμπιακού στις επιθετικές τους ενέργειες. Οσο για τη δική τους επιθετική απόδοση, κινήθηκε σε εξίσου μέτρια επίπεδα με την αμυντική λειτουργία, με εξαίρεση κάποια λίγα ξεσπάσματα που προήλθαν κυρίως από μακρινά σουτ.

Οι γηπεδούχοι, με μπροστάρη τον Πρίντεζη, ξεκίνησαν δυναμικά, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά (28-19) στο 1ο δεκάλεπτο, την οποία διατήρησαν σε ασφαλή επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (48-36). Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και χάρη σε εύστοχα τρίποντα των Λοτζέσκι και Τζέιμς πλησίασε στο σκορ (53-50, 67-64), ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με τους Στρέλνιεκς και ΜακΛιν και διατήρησε το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (71-64).

Στην 4η περίοδο, με τον Ρόμπερτς να προσφέρει και αυτός πολύτιμες βοήθειες, την ώρα που ο «ζεστός» Λοτζέσκι είχε φορτωθεί με φάουλ, οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» ξανά το προβάδισμα στο 35' (82-71), θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη. Από πλευράς Παναθηναϊκού υπήρξαν παράπονα για τη διαιτησία στα τελευταία λεπτά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 13, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 9 (2 τρίποντα), Μάντζαρης 7 (1 τρ.), ΜακΛιν 20, Μπράουν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11 (2 τρ.), Ρόμπερτς 16 (3 τρ.), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 3, Ρίβερς 6 (1 τρ.), Γκιστ 12, Λοτζέσκι 16 (4 τρ.), Καλάθης 12, Τζέιμς 20 (2 τρ.), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Ογκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

• Εκτεταμένα επεισόδια μεταξύ οπαδών και αστυνομίας σημειώθηκαν πριν από την έναρξη του ματς στον περιβάλλοντα χώρο του ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να καεί ένα βαν από βόμβα μολότοφ και να υπάρξει χρήση δακρυγόνων.
Τα όνειρα για Βελιγράδι τελείωσαν στο Κάουνας(2018-04-27 00:00:00.0)
Επιστροφή στους τίτλους για την ΑΕΚ(2018-02-21 00:00:00.0)
Την «πάγωσε» στο ΣΕΦ(2017-12-21 00:00:00.0)
«Ερυθρόλευκο» εξπρές(2017-12-01 00:00:00.0)