Πέμπτη 17 Μάη 2018
BASKET LEAGUE - ΠΛΕΪ ΟΦ
«Μίλησε» στο τέλος ο ΠΑΟΚ, γλίτωσε ο Ολυμπιακός

Τον «αέρα» της ΑΕΚ έχει πάρει φέτος ο ΠΑΟΚ, που τη νίκησε και για τα πλέι οφ, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά

Η νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και η απογοητευτική εμφάνιση του Ολυμπιακού με την Κύμη, παρά τη νίκη, ήταν αυτά που ξεχώρισαν στη χτεσινή πρεμιέρα των πλέι οφ για την Basket League. Οσο για τον Παναθηναϊκό, συνέχισε τις σπουδαίες εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, ενώ ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα έναντι του Λαυρίου. Θυμίζουμε ότι η πρόκριση στην τετράδα κρίνεται στις δύο νίκες.

Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι φέτος έχει βρει για τα καλά το «κουμπί» της ΑΕΚ, αφού έφτασε στην 3η του νίκη σε βάρος της (μετά τις δύο για την κανονική περίοδο), με 78-74. Ετσι, πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά αλλά και στο ψυχολογικό κομμάτι, μπροστά στον δεύτερο αγώνα της σειράς στο ΟΑΚΑ. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε ένα «ξέσπασμα» των γηπεδούχων στην 4η περίοδο, όταν με πρωταγωνιστές τους Γκος και Πεταγουέι πραγματοποίησαν επιμέρους σερί 17-3 και μετέτρεψαν το σε βάρος τους 62-58 σε 75-65. Μέχρι τότε η ΑΕΚ, που είδε βασικά της ατού και πάλι να είναι σε μέτρια μέρα, χάρη στις προσπάθειες των Λαρετζάκη και Τζέιμς επιθετικά έλεγχε το ρυθμό, συντηρώντας μια υπέρ της διαφορά που έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (23-34), χωρίς όμως να καταφέρει να την κρατήσει.

Σε μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις, ο Ολυμπιακός «τα χρειάστηκε» μέχρι να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Κύμης στο ΣΕΦ και να νικήσει με 78-75. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά στο α' μέρος (25-8 στο 10', 45-20 στο 20'), δεν είχαν όμως ανάλογη συνέχεια στην επανάληψη. Αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι, με μπροστάρη τον Μακφάντεν (19 πόντοι στο β' μέρος από τους 21 που σημείωσε συνολικά), να «ροκανίσουν» τη διαφορά στην 3η περίοδο (59-51) και να κάνουν ντέρμπι το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά (65-63 στο 36').

Στην Πάτρα, στην κόντρα των δύο ευχάριστων εκπλήξεων του φετινού πρωταθλήματος, ο Προμηθέας νίκησε δύσκολα το Λαύριο με 75-70 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην τετράδα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκίκας με 19 πόντους.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, συνεχίζοντας στους... υπερηχητικούς ρυθμούς του τελευταίου διαστήματος, νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 96-65, με τους «πράσινους» να τελειώνουν ουσιαστικά τον αγώνα από το ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 51-23. Ξεχώρισε ο Νίκος Παππάς με 16 πόντους.

Καταιγιστικό προβάδισμα για την ΑΕΚ(2019-06-04 00:00:00.0)
Ασταμάτητος ΠΑΟ, επαναφορά Προμηθέα(2019-06-03 00:00:00.0)
«Εδειξε» πρωτιά ο Γκρίφιν(2018-12-12 00:00:00.0)