Πέμπτη 12 Απρίλη 2018
Τροπαιούχες «ερυθρόλευκες»

Την κατάκτηση του Challenge Cup γυναικών πανηγύρισε χτες στην Τουρκία ο Ολυμπιακός

Eurokinissi Sports

Κάνοντας μεγάλη ανατροπή της ήττας της στον πρώτο τελικό του Challenge Cup (3-2) και άλλη μία στον χτεσινό δεύτερο τελικό, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε στην Τουρκία της Μπούρσα με 3-1 σετ και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου, του πρώτου ευρωπαϊκού στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ. Παράλληλα ο Ολυμπιακός πήρε και την άτυπη ρεβάνς από την τουρκική ομάδα, η οποία του είχε στερήσει το τρόπαιο πέρυσι.

Τα πράγματα ήταν δύσκολα για την ελληνική ομάδα μετά την ήττα της στο κλειστό του Ρέντη, και έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο ξεκίνημα του χτεσινού αγώνα, όταν η Μπούρσα προηγήθηκε με 1-0, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-23. Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική για τον Ολυμπιακό. Με πρωταγωνίστρια επιθετικά την Σάσκια Χίπε, με τα πολύτιμα σερβίς της Πολ και με τις σπουδαίες άμυνες από τις Λαμπρούση και Χριστοδούλου, οι «ερυθρόλευκες» αρχικά ισοφάρισαν σε 1-1 (25-20) και με ανεβασμένη ψυχολογία κατέκτησαν εύκολα τα δύο επόμενα σετ (25-18, 25-16), φτάνοντας στην απόλυτη ανατροπή και την κατάκτηση του τροπαίου.

ΜΠΟΥΡΣΑ: Λάις 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιλντιρίμ 6 (6/22 επ.), Μπέλιεν 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ), Κάραγκατς 1 (1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 24 (22/56 επ., 2 μπλοκ), Αλμπαρακ 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαριόγλου, Αβτσί, Μπουτσένκο, Ιντσε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Νίμερ 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πολ 15 (9/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 11 (5/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 17 (17/45 επ.).

Δεν τα κατάφεραν οι άνδρες

Αντίθετα με τις γυναίκες, η ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού παρά την αξιόλογη προσπάθειά της δεν κατάφερε χτες στο ΣΕΦ να κάνει την ανατροπή στον δεύτερο τελικό του αντίστοιχου Challenge Cup, και ηττήθηκε ξανά από τη Ραβένα με 3-1 σετ (26-28, 25-23, 20-25, 18-25). Ετσι η ιταλική ομάδα, που είχε νικήσει και στον πρώτο τελικό, επίσης με 3-1, κατέκτησε το τρόπαιο. Τα πάντα για τον Ολυμπιακό κρίθηκαν όταν οι αντίπαλοι προηγήθηκαν με 2-1 σετ, αφού η ελληνική ομάδα χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή με 3-1 σετ.