Παρασκευή 16 Μάρτη 2018
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 63-90
Τον «σκόρπισε» στο ΣΕΦ

Τον «εφιάλτη» της Βαρκελώνης, όπου είχε ηττηθεί με 22 πόντους διαφορά, έζησε χτες ο Ολυμπιακός και στο ΣΕΦ, και μάλιστα ακόμα χειρότερα. Απέναντι στην αποκλεισμένη και αδιάφορη βαθμολογικά Μπαρτσελόνα, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας γνώρισε μία από τις μεγαλύτερες εντός έδρας ήττες του στη διοργάνωση, με σκορ 90-63. Το αποτέλεσμα προς το παρόν δεν επιφέρει ιδιαίτερες αναταράξεις στην πορεία των «ερυθρολεύκων», που ήδη έχουν προκριθεί στα προημιτελικά και παραμένουν με ασφάλεια εντός της πρώτης τετράδας που δίνει πλεονέκτημα έδρας, εντούτοις η βαριά ήττα, μία ακόμα για φέτος, αποτελεί γι' αυτούς ένα καινούργιο μάθημα.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, στο οποίο ο Ολυμπιακός «κυνηγούσε» στο σκορ αλλά τουλάχιστον ήταν μέσα στο παιχνίδι (17-22, 38-40), στην επανάληψη η ελληνική ομάδα κατέρρευσε επιθετικά και αμυντικά. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (48 έναντι 35) και με πρωταγωνιστή τον Τόμιτς (19 πόντοι) και σημαντικές βοήθειες από τους Ερτέλ (13 π.) και Κόπονεν (14 π.) «έτρεξε» ένα σερί 17-0 στην 3η περίοδο, ξεφεύγοντας με 43-57. Ακόμα χειρότερα εξελίχθηκαν τα πράγματα για τους γηπεδούχους στο 4ο δεκάλεπτο, στο οποίο η καταλανική ομάδα κυριάρχησε πλήρως (επιμέρους σκορ 27-11), φτάνοντας στην ευρεία επικράτηση. Από τον Ολυμπιακό «διασώθηκε» ο Πρίντεζης (14 π.).