Τρίτη 30 Γενάρη 2018
Σελίδα 27
BASKET LEAGUE
Του πήρε τον αέρα

Το νικηφόρο σερί έναντι του Ολυμπιακού διεύρυνε ο Παναθηναϊκός, με την 5η συνεχόμενη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου του σε όλες τις διοργανώσεις και 3η φετινή, με 68-61 χτες στο ΟΑΚΑ, για τη 14η αγωνιστική στην Βasket League. Ετσι οι «πράσινοι», που είχαν επικρατήσει και στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ, διατήρησαν το αήττητό τους στο πρωτάθλημα και «κλείδωσαν» την πρωτιά στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς, την ώρα που ο Ολυμπιακός έφτασε τις 4 ήττες.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω μέχρι και με 10 πόντους στο ξεκίνημα (3-13), βελτιώθηκαν στη συνέχεια, χάρη και στις βοήθειες από τον πάγκο (Λεκαβίτσιους, Μήτογλου), ξαναμπήκαν στο παιχνίδι (30-32 ημίχρονο, 50-48 στο 30'), ενώ με όπλο την άμυνα κυριάρχησαν πλήρως στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην άλλη πλευρά, παρά το εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (11-20) και τη συνολικά καλή του παρουσία στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός στην επανάληψη υστέρησε σε βασικά σημεία, του έλειψαν η καλή άμυνα και η δημιουργία στην επίθεση, ενώ έχασε και τη μάχη της ρακέτας μετά το «φόρτωμα» με φάουλ των Μιλουτίνοφ και ΜακΛίν.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής ξεχώρισε η νίκη του Προμηθέα Πατρών επί του ΠΑΟΚ με 81-68, που δίνει προβάδισμα στους Πατρινούς έναντι του «Δικεφάλου του Βορρά» στη μάχη για μια θέση στην τετράδα. Στην «ουρά», νέες βαθμολογικές ανάσες, που αλλάζουν τις ισορροπίες στη μάχη για την παραμονή, πήραν οι Κόροιβος και Πανιώνιος επί του Αρη εκτός (66-68) και του ΓΣΛ/Φάρου εντός έδρας (74-66) αντίστοιχα. Αλλα αποτελέσματα: Τρίκαλα - ΑΕΚ 71-82, Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδου 89-61, Κύμη - Λαύριο 94-81.

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 28, Ολυμπιακός 24, Λαύριο 23, Προμηθέας 22, ΠΑΟΚ 22, ΑΕΚ 22, Ρέθυμνο 21, Κολοσσός Ρόδου 21, Κύμη 20, Κόροιβος 19, Αρης 19, ΓΣΛ/Φάρος 19, Πανιώνιος 17, Τρίκαλα 17.