FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Βγήκε... άκυρη στην επανάληψη

Ηττα που μπλέκει αρκετά την υπόθεση πρόκριση υπέστη η ΑΕΚ χτες στο ΟΑΚΑ από τη Στρασμπούρ

Eurokinissi Sports

Σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της πρόκρισης στον επόμενο γύρο του FIBA Champions League έχασε χτες η ΑΕΚ, που χτες για τη 12η αγωνιστική του 3ου ομίλου ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τη γαλλική Στρασμπούρ με 88-87. Η ήττα μπορεί να κοστίσει βαριά στην ελληνική ομάδα, αφού ήρθε από έναν βασικό της αντίπαλο για τις θέσεις πρόκρισης, ενώ η γαλλική ομάδα υπερτερεί πλέον και στην ισοβαθμία με την «Ενωση», με δύο νίκες. Ουσιαστικά οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν την κατάρρευσή τους αμυντικά, κυρίως στο β' μέρος, αλλά και την έλλειψη συγκέντρωσης και τα πολλά λάθη, με χαρακτηριστική τη φάση που έκρινε τον αγώνα, στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Μπάρλος υπέπεσε στο λεγόμενο άκυρο πήδημα και στέρησε από την ομάδα του την ευκαιρία νικητήριας τελικής επίθεσης.

Στο πρώτο μέρος και μέχρι τις αρχές της επανάληψης, η ΑΕΚ κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (25 έναντι 15 στο πρώτο 20λεπτο) και με πλουραλισμό στην επίθεση είχε τον έλεγχο του αγώνα (23-18, 37-30, 40-35 ημίχρονο, 46-35). Στο β' ημίχρονο όμως η Στρασμπούρ πήγε στο γρήγορο παιχνίδι, βρήκε τα μακρινά σουτ (11/23 τρίποντα) και με μπροστάρηδες τους Μποστ (6 τρίποντα) και Ινγκλις πήρε για τα καλά τα «ηνία» του αγώνα, φτάνοντας να προηγείται με +10 (72-82) στα μισά του 4ου δεκαλέπτου. Η αντίδραση των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτο έκανε το ματς ντέρμπι (83-86), με την ΑΕΚ όμως να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει την ανατροπή.

ΑΕΚ: Τζέιμς 21 (2 τρίποντα), Γκριν 11 , Χάρις 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 16 (1), Βασιλόπουλος, Ατιτς, Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 6, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Ινγκλις 15 (1), Μποστ 23 (6), Ράιτ 7, Ατκινς 12 (1), Λαμπεϊρί 3, Λελούπ 11 (3), Λόγκαν 13 (3), Μπιλάν 4.