Παρασκευή 20 Οχτώβρη 2017
ΠΑΟ - ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 93-83
«Φόρτσαρε» στην επανάληψη

Διορθώνοντας στην επανάληψη τις αδυναμίες που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός σημείωσε χτες την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 93-83 στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» έπαιξαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, όταν βελτιώθηκαν αρκετά στις βολές σε σχέση με το πρώτο μέρος (μόλις 5/15), «έσφιξαν» την άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, που έδειξε να «παίρνει μπρος» στην 3η περίοδο, «καθάρισαν» την αναμέτρηση.

Στο πρώτο μέρος, παρά τον έλεγχο του αγώνα από τους γηπεδούχους και την πολύ καλή απόδοση του Καλάθη (14 πόντοι στα πρώτα 20'), η γερμανική ομάδα, εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού, παρέμεινε κοντά στο σκορ (22-15, 43-35). Στην 3η περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σημαντική διαφορά (63-47) και να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι τα μισά του 4ου δεκαλέπτου (84-67). Στα τελευταία λεπτό οι «πράσινοι» χαλάρωσαν στην άμυνα και έδωσαν το δικαίωμα στην Μπάμπεργκ με εύστοχα μακρινά σουτ να μειώσει την διαφορά (87-77), χωρίς όμως περαιτέρω συνέπειες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 15 (2), Ρίβερς 6 (1), Παππάς 8, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10 (1), Γκάμπριελ, Ογκαστ 4, Λοτζέσκι, Καλάθης 23 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάκετ 8 (1), Χίκμαν 19 (4), Ζήσης 2, Νίκολιτς 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Στάιγκερ 6 (2), Μίτροβιτς, Λο 5 (1), Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19 (8/10 2ποντα), Τέιλορ 6.