Παρασκευή 19 Μάη 2017
BASKET LEAGUE - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
«Υπέγραψε» το προβάδισμα ο Καλάθης

Δείχνοντας χαρακτήρα όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, και διαθέτοντας περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα χτες στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 81-72, στον τρίτο αγώνα για τα ημιτελικά της Basket League. Eτσι οι «πράσινοι» έκαναν το 2-1 στις νίκες και πήραν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, καθώς θέλουν άλλη μία νίκη. Ο τέταρτος αγώνας, με γηπεδούχο την ΑΕΚ στο ίδιο γήπεδο, θα γίνει τη Δευτέρα.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ ημιχρόνου να είναι οριακό (32-31), η ΑΕΚ ...ξεθάρεψε στην επανάληψη, όταν χάρη στα εύστοχα μακρινά σουτ απέκτησε σημαντικό προβάδισμα, 52-44 στην τρίτη περίοδο. Ωστόσο η αμυντική βελτίωση των γηπεδούχων καθώς και οι επιθετικές λύσεις που βρήκαν από τα σουτ των Καλάθη (έκανε ρεκόρ πόντων), Ρίβερς, τους έδωσε το δικαίωμα να μετατρέψουν το -8 του 27' σε +6 στο 36' (66-60). Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ανατροπή, ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 6 ασ.), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ.

ΑΕΚ: Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13 , Μαυροκεφαλίδης 13 (3), ΜακΓκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ.).