Παρασκευή 10 Μάρτη 2017
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ - ΠΑΟ 64-58
Κατέρρευσε και έμπλεξε

Εμφανίζοντας τη γνωστή διπροσωπία του τελευταίου διαστήματος, ιδιαίτερα μακριά από το ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός υπέστη μια ακόμα εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 64-58. Αποτέλεσμα που βάζει πλέον αρκετά δύσκολα για τους «πράσινους» για τον στόχο της παρουσίας στην πρώτη πεντάδα, ενώ γεννάει και αρκετούς κινδύνους σε δεύτερη φάση ακόμα και για τον στόχο της πρόκρισης. Ειδικά με τον συνωστισμό ομάδων που υπάρχει στις θέσεις 5-8, με λεπτές βαθμολογικές ισορροπίες.

Οι «πράσινοι», σε ένα αντίστοιχο σκηνικό με τα παιχνίδια σε Καζάν (ήττα από την Ούνιξ) και Κωνσταντινούπολη (ήττα από τη Νταρουσάφακα), αν και είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος, ουσιαστικά κατέρρευσαν στο β' ημίχρονο και ειδικότερα στην τελευταία περίοδο, κατά την οποία δέχτηκαν 30 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική εικόνα στο πρώτο μέρος, όταν με άψογη αμυντική λειτουργία κράτησε τους γηπεδούχους μόλις στους 19 πόντους, ενώ επιθετικά με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά και την πολύτιμη προσφορά των Μπουρούση - Σίνγκλετον κάτω από τα καλάθια κατάφερε να έχει τα ηνία του αγώνα (9-17, 11-25, 19-31).

Τα πάντα άλλαξαν στην επανάληψη για το «τριφύλλι», που εμφάνισε έλλειψη συγκέντρωσης και αρκετά αμυντικά προβλήματα, ενώ επιθετικά δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις όπως στο πρώτο μέρος, ώστε να χτυπήσει την αντίπαλη άμυνα. Την ίδια ώρα η Ζαλγκίρις, με υψηλή ευστοχία στα περιφερειακά σουτ και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Βέστερμαν και Μότουμ, «ροκάνισε» τη διαφορά, πέρασε μπροστά στις αρχές της 4ης περιόδου (51-50) και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Πάνγκος 6 (2), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 14 (2), Σεϊμπούτις, Μότουμ 10 (1), Γιανκούνας 11 (8 ριμπ.), Γιαφτόκας, Μιλάκνις 13 (3), Λίμα, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 11 (1), Νίκολς 4, Ρίβερς 7 (1), Τζέιμς, Φώτσης 2, Παππάς 13, Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 10, Καλάθης 2.

• Στα άλλα χτεσινά αποτελέσματα ξεχώρισε η νίκη της Μπασκόνια στην Τουρκία επί της Φενερμπαχτσέ με 79-74. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τη Γαλατασαράι με 85-69 και προκρίθηκε και μαθηματικά στα προημιτελικά.
Τον «τελείωσε» από μακριά(2018-04-26 00:00:00.0)
Τίτλος στο ΣΕΦ για τον Παναθηναϊκό(2017-06-13 00:00:00.0)
«Υπέγραψε» το προβάδισμα ο Καλάθης(2017-05-19 00:00:00.0)
Βρήκε ...Καλάθη στην επανάληψη(2017-05-12 00:00:00.0)
Ζωντανός για τετράδα(2017-03-22 00:00:00.0)
Καλάθης... νίκης(2016-10-27 00:00:00.0)