Πέμπτη 10 Νοέμβρη 2016
FIBA - CHAMPIONS LEAGUE
Αρης... 4x4

Το αήττητό του στον 1ο όμιλο του FIBA Champioins League κράτησε χτες ο Αρης, που για την 4η αγωνιστική επικράτησε στην έδρα του της τουρκικής Μπάνβιτ με 84-78 και συνέχισε να βρίσκεται στο ρετιρέ του ομίλου του. Μάλιστα, οι κιτρινόμαυροι απαλλάχθηκαν από ένα συγκάτοικό τους (η άλλη είναι η Μονακό που αγωνιζόταν χτες βράδυ) στην κορυφή, αφού υποχρέωσαν την τουρκική ομάδα στην πρώτη της ήττα. Ο Αρης, αν και αιφνιδιάστηκε απ' τους αντιπάλους του στο πρώτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω στο σκορ (24-15), στη συνέχεια ανέκαμψε. Το παιχνίδι μετά την πρώτη περίοδο ήταν αμφίρροπο, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (36-38 στο 20', 61-60 στο 30'). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, με καλή άμυνα και τα καθοριστικά καλάθια απ' τους Μαρμπλ, Τζένκινς, Κάμινγκς στην επίθεση, άλλαξαν τις ισορροπίες στα τελευταία λεπτά. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιάνκοβιτς (19π).