Πέμπτη 23 Ιούνη 2016
ΠΟΛΟ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΙΓΚ
«Βούλιαξε» τους Ιταλούς η Εθνική

Με μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση συνέχισε τις υποχρεώσεις της για την τελική φάση του Παγκόσμιου Λιγκ, που διεξάγεται στην Κίνα, η Εθνική ανδρών, που στον δεύτερο αγώνα του ομίλου της επικράτησε της Ιταλίας με 15-4 κάνοντας το 2 στα 2, μετά και την επίσης εύκολη νίκη επί της Ιαπωνίας. Ωστόσο, η δεύτερη επιτυχία προκαλεί ιδιαίτερη αίσθηση απέναντι σε έναν αντίπαλο όπως οι Ιταλοί, που θεωρούνται από τις ισχυρές δυνάμεις στο πόλο, έστω και αν οι αγώνες για όσους έχουν εξασφαλίσει συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες λειτουργούν ως τεστ δυνάμεων. Οπως και να 'χει, σε κάτι λιγότερο από ενάμιση μήνα για το ταξίδι της στο Ρίο η Εθνική ανδρών δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και δικαίως οι εμφανίσεις της προκαλούν αισιοδοξία για την πορεία στους Ολυμπιακούς.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μετέτρεψαν το ντέρμπι σε υγιεινό περίπατο, αφού από την αρχή του αγώνα πήραν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Η διαφορά προοδευτικά αυξανόταν και το ημίχρονο έκλεισε με 7-1 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Παράλληλα, εκτός της επίθεσης και η πολύ καλή εμφάνιση στην άμυνα εγκλώβισε στην επανάληψη τους Ιταλούς, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο αντίδρασης.

Αναλυτικά οι σκόρερ του παιχνιδιού: Ελλάδα: Μυλωνάκης 1, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 3, Βλαχόπουλος 3. Ιταλία: Φιλιόλι 1, Φοντέλι 1, Πρεσκιούτι Κ. 1, Λουόνγκο 1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αυστραλία νίκησε με 13-7 την Ιαπωνία.

Η Εθνική ουσιαστικά έχει κλειδώσει την πρωτιά στον όμιλο, ενώ σήμερα στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της προκριματικής φάσης θα αγωνιστεί κόντρα στην Αυστραλία (11.20 ώρα Ελλάδας). Σημειώνεται πως στον δεύτερο γύρο περνάνε όλες οι ομάδες (2 όμιλοι των 4 ομάδων) όπου θα διασταυρωθούν χιαστί στα προημιτελικά, με τις θέσεις φυσικά να παίζουν ρόλο.

Χαμόγελα για άνδρες, παγίδες για γυναίκες(2017-10-13 00:00:00.0)
Επιστροφή με ψηλά τον πήχη για Εθνική ανδρών(2015-06-12 00:00:00.0)