Τρίτη 17 Ιούλη 2001
Σελίδα 30
ΣΤΙΒΟΣ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΝΕΩΝ
Πικρό... ασήμι

«Ασημένιος» αλλά και.... πικραμένος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου (μέχρι 23 ετών) που διεξήχθη στο Αμστερνταμ, ο Περικλής Ιακωβάκης. Ο 22χρονος αθλητής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στα 400μ. με εμπόδια τερματίζοντας 2ος σε 49.63, λίγο πίσω από τον Βρετανό Ελίας ο οποίος τερμάτισε σε 49.57. Παρότι, όμως, ο νεαρός αθλητής ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, δε φάνηκε ικανοποιημένος από την παρουσία του στην Ολλανδία, καθώς όπως τόνισε: «Μπορούσα να πάρω το χρυσό μετάλλιο. Η επίδοσή μου όμως και τα λάθη που έκανα στην κούρσα, μου άφησαν τελικά πικρία». Απ' ό,τι φαίνεται όμως, ο Ιακωβάκης βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον του, για το οποίο μίλησε προσθέτοντας αρκετό... χρώμα: «Την επόμενη χρονιά θα μετάσχω στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών και θα ήθελα πάρα πολύ να πάω καλύτερα και να πάρω το χρυσό μετάλλιο». Σημειώνεται ότι ο συγκεκριμένος αθλητής ήταν ο μοναδικός από την ελληνική αποστολή που κατέκτησε μετάλλιο στους αγώνες του Αμστερνταμ.

• Ικανοποιητική χαρακτηρίζεται η παρουσία των αθλητών-τριών μας στο 3ο ελληνικό «Γκραν Πρι» στίβου με την επωνυμία «Κνώσσεια» που διεξήχθη στο Ηράκλειο της Κρήτης. Μεταξύ των αθλητών-τριών μας που ξεχώρισαν στο μίτινγκ με τις επιδόσεις τους, ήταν η δισκοβόλος Στέλλα Τσικούνα που με βολή στα 63.18 πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της επίδοση, ο Χάρης Παπαδιάς στα 100μ. (1ος, 10.30), η Θάλεια Ιακωβίδου στο επί κοντώ (1η, 4.02μ.) και ο Στέλιος Δημότσιος στα 400μ. ανδρών (1ος, 10.61).