Παρασκευή 11 Δεκέμβρη 2015
ΛΙΜΟΖ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 67-76
Με εισιτήριο... πρώτης θέσης

Την πρώτη θέση στον όμιλό του και μαθηματικά εξασφάλισε χτες ο Ολυμπιακός, που για την 9η αγωνιστική επικράτησε (πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ) στη Γαλλία της Λιμόζ με 76-67 φθάνοντας στην 8η νίκη του μέχρι τώρα (έναντι μόλις μιας ήττας).

Οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στους γηπεδούχους (που έχουν ήδη αποκλειστεί) δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα, έλεγξαν από την αρχή το ματς, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και διατήρησαν μια σταθερή διαφορά στο σκορ (15-20, 36-46, 48-65) την οποία έφθασαν στη μέγιστη τιμή της στο 4ο δεκάλεπτο (70-50). Ενα φυσιολογικό χαλάρωμα των παικτών του Ολυμπιακού στο τελευταίο τρίλεπτο έδωσε το δικαίωμα στη Λιμόζ να μειώσει τη διαφορά. Ο Γιώργος Πρίντεζης (13 π.) ήταν η αιχμή του δόρατος για την ελληνική ομάδα στο πρώτο μέρος, ενώ απ' τα μισά της τρίτης περιόδου και έπειτα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα στον αγώνα μπήκε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «ερυθρολεύκων», Σον Τζέιμς. Απ' τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν επίσης οι Μάντζαρης (12 π.), Παπαπέτρου (11 π.).

Σε άλλο ματς για τον ίδιο όμιλο η Εφές επικράτησε της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 95-86 αποκτώντας προβάδισμα για την 2η θέση. Σήμερα θα παίξουν Τσεντεβίτα - Αρμάνι (20.00).