Σελίδα 24
ΠΟΛΙΤΙΚΗ
EUROBASKET 2015
Εκτός τετράδας η Εθνική

Για μία ακόμη φορά στα 20 χρόνια σε διεθνή διοργάνωση η Ισπανία αποδείχθηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για την Εθνική ανδρών, η οποία σε αγώνα για τα προημιτελικά του φετινού Ευρωμπάσκετ της Γαλλίας ηττήθηκε χτες με 73-71 μένοντας εκτός ημιτελικών. Ετσι, πλέον, για την ελληνική ομάδα ο στόχος που απομένει είναι στους αγώνες κατάταξης 5 - 8 να καταλάβει μια θέση μεταξύ 5 - 7 προκειμένου να σφραγίσει τη συμμετοχή στο προολυμπιακό τουρνουά που θα κρίνει τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Στο χτεσινό παιχνίδι είχε σαν καλό το 3ο δεκάλεπτο όταν και διορθώνοντας τις αδυναμίες του πρώτου μέρους κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 25-16 να φέρει τον αγώνα στα ίσα μετατρέποντας το εις βάρος της 39-32 του ημιχρόνου σε 55-55 στο 30'. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο η εικόνα άλλαξε με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζει ένα κακό πρόσωπο (χειρότερο και απ' το Α' μέρος), με σοβαρά αμυντικά λάθη και αδυναμία στην επίθεση να βρει τις λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να ελέγχουν το σκορ και το ρυθμό (62-57 στο 35', 68-61 στο 37'). Στα τελευταία λεπτά η ελληνική ομάδα, κυρίως με τον Καλάθη, που πέτυχε καθοριστικά σουτ, προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα, ωστόσο το έργο δεν ολοκληρώθηκε. Καλύτερος για την Ελλάδα ήταν ο Αντετοκούνμπο (12 π., 17 ριμπ.) ενώ για τους Ισπανούς ο Γκασόλ (27 π.).