Πέμπτη 25 Ιούνη 2015
1οι ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Βούτηξε στα... βαθιά ο Κυνηγάκης

Μπορεί οι Ελληνες αθλητές/τριες που συμμετείχαν χτες σε τελικούς των αγωνισμάτων τους στην κολύμβηση να μην κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο, ωστόσο οι διακρίσεις δεν έλειψαν για την ελληνική αποστολή που συμμετέχει στους φετινούς 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες στο Μπακού.

Το αγώνισμα της κολύμβησης που συνεχίζει στο πρόγραμμα και συγκεντρώνει αυτές τις μέρες το μεγαλύτερο μέρος του ενδιαφέροντος ήταν αυτό που πρόσφερε ακόμα μία επιτυχία. Αυτή έχει να κάνει με την πρόκριση στο σημερινό τελικό των 200 μ. πεταλούδα του Αλκη Κυνηγάκη μετά από αξιόλογη εμφάνιση στους ημιτελικούς. Αρχικά ο Ελληνας κολυμβητής προκρίθηκε ως 12ος από τα προκριματικά με χρόνο 2.02.70 ωστόσο στον ημιτελικό βελτιώθηκε αισθητά και πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ κατάφερε με το 2.00.23 να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό ως έκτος καλύτερος της οκτάδας.

Σε... ρηχά νερά οι υπόλοιποι

Αντίθετα, στις γυναίκες η Ελένη Κοντογεώργου έφθασε μέχρι τα ημιτελικά των 200 μ. πρόσθιο αλλά δεν κατάφερε την είσοδό της στον τελικό αφού έμεινε στη 12η θέση με χρόνο 2.35.74, αν και κολύμπησε γρηγορότερα απ' ό,τι στους πρωινούς προκριματικούς όταν και είχε προκριθεί με 2.36.30 (και πάλι ως 12η).

Από τα τρία μέλη της ελληνικής αποστολής που συμμετείχαν χτες στους τελικούς ξεχώρισε η παρουσία του Νίκου Σοφιανίδη στα 100 μ. ύπτιο παίρνοντας την 5η θέση με χρόνο 55.43. Μάλιστα είναι αξιοσημείωτο ότι ο αθλητής του ΠΑΟΚ έχασε το βάθρο για μόλις 8 εκ. του δευτερολέπτου αφού ο Μάρεκ Ούλριχ, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, έκανε χρόνο 55.35. Η επίδοση αποτελεί ατομικό ρεκόρ για τον Σοφιανίδη που είχε πάει στο Μπακού με 56.00.

Στον τελικό των 200 μ. ύπτιο η Ιωάννα Σαχά κάνοντας μια αργή κούρσα έμεινε στην 8η θέση με χρόνο 2.18.75 αρκετά πιο κάτω από τους χρόνους που είχε σημειώσει σε προκριματικό και ημιτελικό (2.15.75, 2.16.63). Στην ίδια θέση (8η) έμεινε και ο Κώστας Μερετσόλιας στον τελικό 200 μ πρόσθιο με 2.16.36.

ΞΙΦΑΣΚΙΑ: Με συνολικό απολογισμό 2 νίκες, 3 ήττες η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατάφερε να φθάσει μέχρι τους 32 στο ξίφος ασκήσεως των γυναικών. Η Ελληνίδα ξιφομάχος επικράτησε με 5-4 των Γκολουμπίτσκι (Γερμανία) και Σμελ (Ουγγαρία), αλλά γνώρισε και τρεις ήττες, από την Ρωσίδα Γιάνα Αλμπόροβα (0-5), την Πολωνή Γιούλια Βάλτσικ (2-5) και την Ιταλίδα Καρολίνα Ερμπα (0-5).

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ: Εχοντας χάσει από τον προηγούμενο γύρο τις ελπίδες για πρόκριση, με δυο ακόμα ήττες είπαν το «αντίο» στη συνέχεια ο Γιώργος Χαραλαμπίδης, που έχασε στο μονό από τον Βέλγο Γιουάν Ταν με 2-0 σετ, και η Ιωάννα Καρκαντζιά που ηττήθηκε για 3η φορά από την Τουρκάλα Νεσλιχάν Γιγκίτ με 2-0.

Χάλκινο «νταμπλ» η Πλατανιώτη(2022-06-23 00:00:00.0)
Ξέσπασαν στον Καναδά(2013-08-01 00:00:00.0)
Συνεχίστηκαν οι επιτυχίες(2012-05-24 00:00:00.0)
Στον ...αφρό η Νιαγκουάρα(2006-08-03 00:00:00.0)
Διπλή επιτυχία(2006-08-01 00:00:00.0)
Βροχή τα ρεκόρ(1999-08-28 00:00:00.0)