Τετάρτη 16 Απρίλη 2014
Καθάρισε ο Εθνικός... παράταση στη Σύρο

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έγινε η πρώτη ομάδα του φετινού τελικού της Α1 ανδρών, αφού επικράτησε χτες στην έδρα του της Κηφισιάς με 3 - 0 (25 - 21, 25 - 23, 25 - 16). Ετσι, χάρις και στις δύο νίκες στην Αθήνα οι Εβρίτες έφθασαν στο 3 - 0 και σφράγισαν το εισιτήριο πρόκρισης στον τελικό και μάλιστα για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Αντίθετα, στη Σύρο ο Φοίνικας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 3 - 2 μειώνοντας σε 2 - 1 νίκες τη σειρά των ημιτελικών. Τα σετ: 20 - 25, 25 - 18, 21 - 25, 25 - 21, 24 - 22. Οι δύο ομάδες θα ξαναπαίξουν σήμερα στο ίδιο γήπεδο (19.30).

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ: Καθοριστική για τη συνέχεια θεωρείται η σημερινή 3η αγωνιστική στα πλέι άουτ που αφορούν τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Το πρόγραμμα: Αρης - Παναχαϊκή (20.00), Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου (20.00).

ΠΛΕΪ ΟΦ για θέσεις 5 - 8: 1ο παιχνίδι: Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ (19.30). Η θέση θα κριθεί στις δύο νίκες με τον επόμενο αγώνα να γίνεται στην Πυλαία.

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εύκολα το 1 - 1 ο Ολυμπιακός

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3 - 0 στο κλειστό του Ρέντη για το δεύτερο παιχνίδι του τελικού που θα κρίνει τον πρωταθλητή στην Α1 γυναικών. Ετσι, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν την ήττα τους στον πρώτο αγώνα με το σκορ να είναι στο 1 - 1. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες των αντιπάλων τους και με όπλα το πολύ καλό σερβίς αλλά και το άψογο μπλοκ εκτός του πρώτου σετ δε συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα για να φτάσουν στη νίκη. Τα σετ: 25 - 22, 25 - 20, 25 - 15. Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23 Απρίλη στην έδρα της ΑΕΚ.