ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
«Αλμπατρος» ο Γιαννιώτης

Στην κορυφή του κόσμου στα 10χλμ. ανοικτής θάλασσας κρατήθηκε ο Σπ. Γιαννιώτης μετά το χρυσό στη Βαρκελώνη

ASSOCIATED PRESS

Στην κορυφή του κόσμου κρατήθηκε ο Σπύρος Γιαννιώτης που στο αγώνισμα των 10χλμ, σε ανοικτή θάλασσα του παγκόσμιου πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάγεται στην Βαρκελώνη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, προσφέροντας έτσι την πρώτη σπουδαία διάκριση για την ελληνική αποστολή. Μάλιστα, ο Ελληνας κολυμβητής επανέλαβε την επιτυχία που είχε σημειώσει στην προηγούμενη διοργάνωση στη Σανγκάη το 2011 επιβεβαιώνοντας έτσι την κυριαρχία του στο αγώνισμα. Ο 33χρονος αθλητής τερμάτισε την απόσταση σε 1:49.11.8 κάνοντας εκπληκτική κούρσα στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής, αφού μέχρι τότε δεν είχε ξεκινήσει καλά και βρισκόταν στην 24η θέση σε σχέση με τους αθλητές που συμμετείχαν. Ωστόσο, ήταν συγκλονιστική η αντεπίθεση που πραγματοποίησε και, παρά το γεγονός ότι δεν έλειψαν τα απρόοπτα (κατάπιε νερό που τον έκανε να χάσει το ρυθμό του), ο Γιαννιώτης έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία ανοικτής θάλασσας. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε από ελληνικής πλευράς και ο Αντώνης Φωκαΐδης, που τερμάτισε στην 30ή θέση με χρόνο 1:50.20.7. Δεύτερος ήταν ένας εκ των φαβορί της κούρσας, ο Γερμανός Τόμας Λουρτζ με 1:49:14.5 και τρίτος ο Τυνήσιος Τελπούλι με 1:49.19.2.

Τα αγωνίσματα στην ανοικτή θάλασσα πρόσφεραν ακόμα μια διάκριση στην Ελλάδα, αφού στα 5χλμ. των γυναικών πολύ καλή παρουσία είχε και η Κέλλυ Αραούζου, βρέθηκε ένα βήμα από το βάθρο, καθώς τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 56:45.3

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: Πενταπλή παρουσία σε τελικούς

Παρουσία σε 5 συνεχόμενους τελικούς περιλάμβανε το... μενού των διακρίσεων στη συγχρονισμένη κολύμβηση. Συγκεκριμένα, στον τελικό του τεχνικού μέρους στο ντουέτο η Δέσποινα Σολωμού και η Ευαγγελία Πλατανιώτη κατέλαβαν την 7η θέση, συγκεντρώνοντας 88.300 βαθμούς. Την ίδια θέση πήρε και η Δήμητρα Σολωμού στον τελικό του τεχνικού μέρους στο σόλο με 89.600 βαθμούς. Η ίδια αθλήτρια κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος στο ίδιο αγώνισμα που θα γίνει την Τετάρτη προκρινόμενη επίσης με την έβδομη καλύτερη επίδοση των προκριματικών (89.680). Στον τελικό του αγωνίσματος κατάφερε να προκριθεί και η ομάδα του ομαδικού (Σολωμού, Πλατανιώτη, Παπάζογλου, Αλζιγκούζη, Μπαχτσεβανίδου, Γιαλίδη, Κουτίδη, Καφετζή) με 86.300β απ' τα προκριματικά. Διάκριση και για την εθνική κόμπο (Αλζιγκούζι, Μπαχτσεβανίδου, Γιαλίδη, Γκεοργκίεβα, Καφετζή, Κουτίδη, Παπάζογλου, Πλατανιώτη, Σολωμού, Τσιπουρίδη) με 87.470 βαθμούς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

ΠΟΛΟ: Αντίθετες πρεμιέρες για άνδρες, γυναίκες

Σε εκ διαμέτρου αντίθετα επίπεδα κινήθηκαν οι πρεμιέρες των εθνικών ομάδων πόλο ανδρών και γυναικών. Οι άνδρες πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα καθώς στην πρώτη αγωνιστική του ομίλου τους επιβλήθηκαν του Μαυροβουνίου, που θεωρείται εκ των φαβορί του τουρνουά με 6-4 έχοντας ως όπλο την καλή άμυνα. Σημειώνεται μάλιστα ότι πριν από λίγες μέρες οι Μαυροβούνιοι είχαν νικήσει την Ελλάδα σε φιλικό παιχνίδι με επτά γκολ διαφορά. Αντίθετα, για τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες της Σαγκάης, το ξεκίνημα δεν ήταν και ό,τι καλύτερο καθώς υπέστησαν την ήττα από τις ΗΠΑ με 12-8 με τις διεθνείς να μη βρίσκονται σε καλή ημέρα και να έχουν τραγικά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (2/9). Σήμερα, η εθνική γυναικών θα αντιμετωπίσει τη Μεγ. Βρετανία (12.10 ώρα Ελλάδας).

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: Αποκλείστηκε ο Φαφαλής

Παρά τη θετική εμφάνιση που πραγματοποίησε, εντούτοις αυτό δεν έφθανε στον Μιχάλη Φαφαλή στο τραμπολίνο 1μ. που έμεινε εκτός τελικού. Ο νεαρός αθλητής στα προκριματικά κατέλαβε την 18η θέση σε σύνολο 43 αθλητών, συγκεντρώνοντας 329.60 βαθμούς.

Στην 5η θέση του σόλο η Πλατανιώτη(2016-05-11 00:00:00.0)
«Αργυρή» τριάδα στην ανοικτή θάλασσα(2014-08-19 00:00:00.0)