Τετάρτη 30 Μάη 2012
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
«Χρυσός» ο Κοσμίδης

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο έδαφος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Μονπελιέ. Ο Ελληνας αθλητής που δε θα πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου συγκέντρωσε 15,766 βαθμούς παρουσιάζοντας ένα άψογο πρόγραμμα με βαθμό δυσκολίας 6.6. Δεύτερος ήταν ο Λευκορώσος Ντμίτρι Μπαρκαλάου με 15,300 βαθμούς και τρίτος ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,166.

Επίσης, ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Βλάσης Μάρας ανέβηκε ξανά στο βάθρο στο μονόζυγο αφού κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο με 15,266 βαθμούς. Τη νίκη πήρε ο Ρώσος Αλεξάντερ Γκαρίμποβ με δεύτερο τον Μάριο Μόζνικ.

Αντίθετα, ο Βασίλης Τσολακίδης στο δίζυγο και ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο. Ο Τσολακίδης ήταν έκτος και πέμπτος ο Πετρούνιας.