Πέμπτη 25 Οχτώβρη 2007
Σελίδα 30
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-2
Είχε ψυχή και... ατυχία

Ατυχος στάθηκε χτες στο «Μπερναμπέου» ο Ολυμπιακός, αφού η ήττα του από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 4-2 μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί μαγική εικόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άψογη απόδοση παίζοντας στα ίσια τους γηπεδούχους και μάλιστα παίζοντας με 10 παίκτες σχεδόν όλο το παιχνίδι (αποβολή Τοροσίδη στο 11'), ενώ έδειξαν και χαρακτήρα όπου χρειάστηκε. Αρχικά στο 7' όταν με τον Γκαλέτι ισοφάρισαν το γρήγορο γκολ της Ρεάλ με τον Ραούλ στο 2' (που ξεκίνησε από λάθος του Αντζα). Μετέπειτα όταν έμειναν λιγότεροι που όχι μόνο έλεγχαν το ρυθμό (δημιουργώντας και φάσεις) αλλά και στις αρχές της επανάληψης κατάφεραν να προηγηθούν με τον Σέζαρ (47'). Και αμυντικά όμως τα πράγματα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ότι πήγαν καλά για την ελληνική ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως η κούραση αποδείχτηκε καθοριστική σε δυο φάσεις όπου η Ρεάλ... ανάσανε χάρις στον Ρουμπίνιο (68', 83') για να κλείσει το σκορ ο Μπαλμπόα στις καθυστερήσεις. Ακόμα και έτσι όμως οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν και μάλιστα προς στο φινάλε του παιχνιδιού έχασαν δυο κλασικές ευκαιρίες, με τον Τζόρτζεβιτς και τον Κοβάσεβιτς, να πάρουν την ισοπαλία αλλά ο Κασίγιας κράτησε «όρθια» την ομάδα του. Στην ατυχία του Ολυμπιακού θα πρέπει να προστεθούν και οι αποφάσεις του Νορβηγού διαιτητή Χένινγκ Οβρεμπο, που πολλές φορές αδίκησαν την ελληνική ομάδα. Μέσα σε όλα αυτά ο Ολυμπιακός μια φορά είχε την τύχη με το μέρος του όταν ο Φαν Νιστελρόι έχασε πέναλτι (ενώ το σκορ ήταν 2-2) που είχε κερδίσει ο Ζουλίνιο (αμφισβητούμενη ανατροπή από τον Πατσατζόγλου).