ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Νέα και Εκδηλώσεις

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ μεταλλίων έκαναν οι Ελληνες μαθητές και μαθήτριες στα Παγκόσμια Σχολικά Πρωταθλήματα στην Καλλιθέα Χαλκιδικής, με αντίστοιχη οργανωτική επιτυχία.

Συγκεκριμένα, στην κατηγορία των 17 χρόνων, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κολομβιανός Πένα (2255) χρυσό με 7,5 β. και δεύτερος πρωταθλητής ο Γ. Γκούμας (2109) αργυρό με 7 β. Το χάλκινο μετάλλιο σαν 2ο κορίτσι πήρε η Μ. Πανταζίδη με 4 β., ενώ οι Τσιόλας και Παυλίδης τερμάτισαν στην 5η και 6η θέση.

Στα αγόρια έως 15 χρόνων πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ινδονήσιος Φαρίντ (2010) 8,5 β., ενώ στις 15χρονες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Μολδαβή Μπουλμάγκα (2149) με δευτεραθλήτρια την Ελληνίδα Μ. Μανελίδου (1885 αργυρό). Οι μαθήτριες Ιορδανίδου και Παυλίδου πήραν την 5η και 8η θέση.

Στην κατηγορία των 13χρονων πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ρώσος Κ. Νικολογκόρσκι (2084 χρυσό) και δευτεραθλητής ο Ελληνας Χ. Σκουλάκης (1920 αργυρό) και οι δύο με 7 βαθ., ενώ την 8η θέση με 6,5 β. πήρε ο Π. Γαλόπουλος.

Στα κορίτσια έως 13 χρόνων πρωταθλήτρια ήταν η Μπακιού (Μολδαβία 2044 χρυσό), ενώ οι Ελληνίδες Φράγκου, Παπαθανασίου, Τσαρουχά και Σωτηριάδου πήραν σε ισοβαθμία την 7η έως 13η θέση. Στους 11χρονους πρώτευσε ο Τούρκος Γιουκσέλ, ενώ οι Παπακωνσταντίνου και Λιοδάκης πήραν την 6η και 11η θέση.

Τέλος στις 7χρονες η Λ. Πραματευτάκη και η Α. Αβραμίδου πήραν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο με 5 βαθμούς, όσους είχαν και οι Ιωαννίδης, Μιχαλάκης και Παπαδούλης.

ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ των εκδηλώσεων «30 χρόνια Ικαρος», εκτός από το Διεθνές Πρωτάθλημα Αιγαίου, θα προκληθούν προκριματικά τουρνουά: (4-6 Ιούλη στον Αγιο Κήρυκο Ικαρίας) για Νέους, Βετεράνους, Τουρνουά Γυναικών, Ομαδικοί αγώνες Παίδων Αιγαίου, αγώνες Μπλάιντ, Σιμουλτανέ. Θα οργανωθούν επίσης σεμινάρια Διαιτησίας, Διαλέξεις και Ομιλίες για το σκάκι κ.ά. Πολλές φιλοξενίες και 3.300 ευρώ έπαθλα!