Πέμπτη 23 Γενάρη 1997
Σελίδα 35
ΒΟΛΕΪ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑ
"Αυτοκτονία" στο Βέλγιο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Νόλιπο με 3-1 για το Τσάμπιονς Καπ. Συνέχισε το αήττητο ο Ολυμπιακός στο Κυπελλούχων. Σε μπελάδες ο Αρης Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Νόλικο με 3 - 1 για το Τσάμπιονς Καπ. Συνέχισε το αήττητο του Ολυμπιακός στο Κυπελλούχων. Σε μπελάδες ο Αρης.

ΒΕΛΓΙΟ.-

(του απεσταλμένου μας

ΓΙΑΝΝΗ ΤΖΟΥΣΤΑ)

"Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός" στο Βέλγιο που ηττήθηκε από τη Νόλικο με 3 - 1 (15 - 12 σε 35, 15 - 5 σε 18, 12 - 15 σε 26, 16 - 14 σε 45) για την τρίτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Καπ. Οι πράσινοι θα 'λεγε κανείς ότι είχαν την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια τους αφού στο τρίτο σετ είχαν όλα τα φόντα να ισοφαρίσουν το σκορ και να πάνε το παιχνίδι στο τάι - μπρέικ. Και αυτό γιατί κατάφεραν να προηγηθούν με 9 - 2 και 14 - 9 αλλά τελικά ο εκνευρισμός και μερικά μικρά διαδοχικά λάθη των διαιτητών έδωσαν το δικαίωμα στους Βέλγους να κάνουν την αντεπίθεση και με ένα σερί 7 - 0 να πάρουν το παιχνίδι. Οσον αφορά τη γενικότερη απόδοση της ελληνικής ομάδας, στα δυο πρώτα σετ φάνηκε απροσάρμοστη στις απαιτήσεις του αγώνα και τα διαδοχικά λάθη στην υποδοχή έφεραν τους Βέλγους μπροστά στο σκορ. Στο τρίτο σετ κατάφεραν να συνέλθουν και εάν διατηρούσαν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία του τελευταίου σετ τα πράγματα ίσως είχαν πάρει άλλη τροπή. Καλύτερος από την ελληνική ομάδα ήταν ο Αντώνης Κοβάτσεφ που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.

Τρία στα τρία γιαΟλυμπιακό

Τρίτωσε το καλό για τον Ολυμπιακό στον Α όμιλο του Κυπέλλου Κυπελλούχων, που στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής νίκησε στη Λευκορωσία τη Σπούτνικ με 3 - 0 (15 - 8,15 - 10, 15 - 12) και έτσι συνέχισε το αήττητό του. Πάντως οι ερυθρόλευκοι παρά τη νίκη έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Εχασε ο Αρης

Τα πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία και η πολύ κακή υποδοχή στέρησαν χθες τη χαρά από τον Αρη που ηττήθηκε από τη γερμανική Μπερλίν με 3 - 1 (15 - 13 σε 26, 9 - 15 σε 30, 14 - 16 σε 35, 13 - 15 σε 30) στο κλειστό της Μίκρας.Ετσι οι "κιτρινόμαυροι" έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσουν σε μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στο φάιναλ - φορ της Θεσσαλονίκης. Η ήττα όμως δεν ισοδυναμεί και με καταστροφή αλλά πλέον το έργο του Αρη γίνεται πολύ δύσκολο.

* Εξάλλου στις γυναίκες τα Βριλήσσια για τον Β όμιλο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ηττήθηκαν στην Τσεχία από τη Σκουπ Ολομουτς με 3 - Ο.

Βλέπει...τετράδα ο ΝΟΒ(2000-02-01 00:00:00.0)
Σε γιορτινή ατμόσφαιρα(1999-11-11 00:00:00.0)
Δύσκολη η συνέχεια(1998-09-01 00:00:00.0)
Παιδιά με ατσάλινα χέρια!(1997-12-23 00:00:00.0)
Ανοικτοί λογαριασμοί(1997-02-06 00:00:00.0)
"Πράσινη" εκτόξευση(1996-12-10 00:00:00.0)