Τετάρτη 22 Σεπτέμβρη 2004
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ 2004
ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Στον τελικό ο Μαρίνος

Ακόμη και ένα μετάλλιο θα διεκδικήσει ο Αριστοτέλης Μαρίνος στον τελικό των 100μ της κατηγορίας Τ38. Ο αθλητής μας τερμάτισε τρίτος στην ημιτελική σειρά του με χρόνο 11.89 και πήρε το πολυπόθητο «εισιτήριο». Αντίθετα, άτυχος στάθηκε ο Γιώργος Σταυρίδης αφού στα 100μ της κατηγορίας Τ11 (εγκεφαλική παράλυση) αν και τερμάτισε δεύτερος στην ημιτελική του σειρά κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 11.32 εντούτοις ο χρόνος του δε στάθηκε ικανός να του δώσει την πρόκριση στον τελικό. Ο Θανάσης Μπαράκας που πήρε μέρος στα προκριματικά της ίδιας κατηγορίας δεν μπόρεσε να προκριθεί. Ο αθλητής μας ήταν τέταρτος στην πέμπτη σειρά με επίδοση 12.56, μένοντας εκτός συνέχειας.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στα 100μ ελεύθερο, της κατηγορίας S4 έλαβε μέρος ο Στέλιος Τσάκωνας, που αγωνίστηκε στην α' προκριματική σειρά, αλλά τερμάτισε πέμπτος με 3:46.12 (ατομικό ρεκόρ), χάνοντας έτσι την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό. Στο ίδιο αγώνισμα ήταν και ο Φώτης Ζαφείρης, που δεν μπόρεσε να προκριθεί, αφού ήταν πέμπτος στη β' προκριματική σειρά με επίδοση 3:45.52(ατομικό ρεκόρ).

Τέταρτη ήταν η Μαρία Καλπακίδου στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία S2 (άτομα με σοβαρή εγκεφαλική αναπηρία), σε 3:19.24.

Κανένας από τους τρεις εκπροσώπους μας στα 100μ ελεύθερο της κατηγορίας S2 δεν κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Στην πρώτη προκριματική σειρά ο Γιώργος Καπελάκης ήταν 5ος με χρόνο 2.52.56 ενώ τον ακολούθησε μια θέση πιο κάτω ο Νίκος Καπλάνης με χρόνο 3.16.24. Στην επόμενη σειρά ο Αντώνης Κυμουντρής ήταν επίσης έκτος με χρόνο 3.00.09.

.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Την έβδομη θέση στο γύρο κατάταξης της κατηγορίας Standing στην τοξοβολία κατέλαβε η Αννα Τζίκα με επίδοση 5.49. Την Τετάρτη, στον Ολυμπιακό κύκλο, θα αντιμετωπίσει την Πολωνέζα Βισλάβα Βόλακ που ήρθε δέκατη με 5.27

ΙΠΠΑΣΙΑ

Τη 15η θέση κατέλαβε ο Νίκος Σίγκας στο ατομικό πρόγραμμα της Grade III με τον ίππο Demon, όπου βαθμολογήθηκε με 60,16%.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σταθερά στη 10η θέση της γενικής βαθμολογίας παρέμεινε ο Σταμάτης Καλλιγέρης μετά την ολοκλήρωση της 6ης ιστιοδρομίας στην κλάση 2.4mR στην παραολυμπιακή ρεγκάτα ιστιοπλοΐας του Αγίου Κοσμά.

ΓΚΟΛΜΠΟΛ

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η εθνική ομάδα γκόλμπολ των ανδρών στο Παραολυμπιακό τουρνουά. Μετά την ήττα από τον Καναδά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από τη «χάλκινη» Παραολυμπιονίκη του Σίδνεϊ, Σουηδία, με σκορ 10-5

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καλαθοσφαίρισης με αμαξίδιο έχασε για τρίτη φορά στο Παραολυμπιακό Τουρνουά, αυτή τη φορά από τη Γερμανία, με 101-39.

Χρυσό μετάλλιο ο Γκαβέλας με νέο παγκόσμιο ρεκόρ(2021-09-03 00:00:00.0)
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ(2015-07-09 00:00:00.0)
Καλή εμφάνιση από την Κουτσουβέλη(2014-08-22 00:00:00.0)
Διψήφιος αριθμός μεταλλίων(2012-09-08 00:00:00.0)
Αργυρό μετάλλιο ο Ταμπαξής(2012-09-08 00:00:00.0)
Ξεκίνημα με Κωστάκη, Τζήκα(2012-08-30 00:00:00.0)