Σελίδα 10
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Νικητής ο Ανάντ στην Ολλανδία

Αλλο ένα Βάικ Ααν Ζέε κατακτά ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Βισβανάθαν Ανάντ (2766) μετά την περσινή του πρωτιά στο ισχυρότερο διεθνές τουρνουά «Κόρους» που διεξάγουν οι Ολλανδοί εδώ και 65 χρόνια.

Το αντίστοιχο του 2001 όπου νικητής ήταν ο επίσης πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής και ο περισσότερο αξιολογημένος σήμερα σκακιστής στον κόσμο Γκάρι Κασπάροβ, ήταν κατηγορίας 19 με μέσο όρο ΕΛΟ 2709, ενώ τα δύο πρόσφατα του Ινδού GM ήταν ο μέσος όρος 2701 και 2702 ΕΛΟ.

Τρεις γύρους πριν το τέλος, δηλαδή στον 10ο γύρο ο Ανάντ ήταν επικεφαλής και αήττητος με 7,5 βαθμούς και 1,5 βαθμό διαφορά από τους Λέκο (Ουγγαρία 2722) και Ανταμς (Αγγλία 2720) που είχαν από 6 βαθμούς.

Ακολουθούσαν: 4. Κράμνικ (Ρωσία 2777 ο οποίος έμεινε πίσω μετά την απρόσμενη ήττα του από τον Ακοπιάν) 5,5 βαθμούς, ενώ στις θέσεις 5-10 ήταν οι Βαν Βέλι (Ολλανδία 2617), Τοπάλοβ (Βουλγαρία 2735), Ακοπιάν (Αρμενία 2693), Σβίντλερ (Ρωσία 2747), Μπαρέεβ (Ρωσία 2714), Σίροβ (Ρωσοϊσπανός 2736) όλοι με 5 βαθμούς. Συμμετείχαν επίσης οι Σοκόλοβ (Ρωσοολλανδός 2706), Μπολογκάν (Μολδαβία 2679), Τίμαν (Ολλανδία 2578 και νικητής του «Κόρονς 1985») και ο Κινέζος GM Ζανγκ Ζονγκ (2644). Αλλοι νικητές του Βάικ Ααν Ζέε ήταν οι Κάρποβ, Μποτβίνικ, Κορτσνόι, Σορτ, Κράμνικ, Μπαρέεβ, Πετροσιάν, Λάρσεν, Οϊβε, Μπελιάφσκι, κ.ά.