Σελίδα 35
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Το ντέρμπι βάφτηκε κόκκινο

Μονομαχία Ο' Σάλιβαν - Τάρλατς από το ντέρμπι Ολυμπιακού - ΑΕΚ
Η νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της αγωνιστικής και η σπουδαία επικράτηση του Αμαρουσίου στο Αλεξάνδρειο επί του Αρη που παραπαίει ήταν τα σημαντικότερα γεγονότα στην 9η αγωνιστική της Α1.

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός πήρε μια άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του στο Κύπελλο, νικώντας την ΑΕΚ με 61-57 σε έναν αγώνα που για άλλη μια φορά δεν έλειψαν τα παράπονα για τη διαιτησία εκατέρωθεν. Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός είχε τις γνωστές διακυμάνσεις στην απόδοσή του, που λίγο έλειψαν να του στερήσουν τη νίκη. Η ΑΕΚ πάλεψε για τη νίκη αλλά την έχασε και από δικά της λάθη (βήματα Μιούρσεπ 29``). Στο πρώτο μέρος οι Πειραιώτες επέβαλαν το ρυθμό τους προηγούμενοι και με 13 πόντους διαφορά (38-25 στο 13`), ενώ στο ημίχρονο είχε μια διαφορά ασφαλείας των 10 πόντων (40-30). Στις αρχές της επανάληψης το σκηνικό άλλαξε όταν για ένα δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Ιωαννίδη φάνηκαν να κολλάνε. Ετσι οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο «εξαφάνισαν» τη διαφορά αλλά κατάφεραν να προηγηθούν και στο σκορ (45-44). Εκεί όμως δήλωσε «παρών» ο άνθρωπος των επικίνδυνων αποστολών για τον Ολυμπιακό που ακούει στο όνομα Μίλαν Τόμιτς. H ψυχραιμία των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά αλλά και τα βήματα του Μιούρσεπ καθώς και τα δυο άστοχα σουτ τριών πόντων του Μπούι στέρησαν από την ΑΕΚ το δικαίωμα να φύγει για δεύτερη φορά με ροζ φύλλο αγώνα από το Φάληρο. Από τους νικητές, εκτός του Τόμιτς (21π) ξεχώρισε και ο Ρόμπινσον (17π), ενώ από την ΑΕΚ καλύτεροι ήταν οι Κορωνιός (14π) Ντικούδης (12).

Τον... αποτελείωσε

Δεν του φτάνανε τα εσωτερικά προβλήματα του Αρη, ήρθε και η εντός έδρας ήττα με 60-57 να βαρύνει ακόμα περισσότερο το (ήδη βεβαρημένο) κλίμα στην ομάδα. Το Μαρούσι μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ στις αρχές του πρωταθλήματος για άλλη μια φορά έφυγε από το Αλεξάνδρειο με ροζ φύλλο αγώνα. Ο έλεγχος των ριμπάουντ, η δυνατή άμυνα καθώς και η αστοχία του Σιγάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν τα στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι. Οι αποδοκιμασίες προς τον διεθνή παίκτη ήταν το θέμα που κυριάρχησε μετά το τέλος του αγώνα. Από το Μαρούσι ξεχώρισε ο Αμάγια (21), ενώ από τον Αρη πρώτος σκόρερ (χωρίς όμως να διακριθεί) ήταν ο Ριβς (17π).

Κέρδισε ο λιγότερο κακός...

Κακό θέαμα κακό παιχνίδι αλλά στο τέλος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το «διπλό» στο Ηράκλειο, διατηρώντας έτσι την πολύ καλή παράδοση που έχει στην πόλη της Κρήτης. Οσον αφορά τον αγώνα κάθε άλλο παρά δάφνες ποιότητας διεκδικεί αφού και οι δυο ομάδες παρουσίασαν ένα κακό πρόσωπο. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γιαννούλης (11π) και Κολντεμπέλα (13). Σπουδαία νίκη πέτυχε το Περιστέρι επί του Πανιωνίου με 90-62, έχοντας κορυφαίο τον Φορντ (22π). Τέλος, η Νήαρ Ηστ κυριάρχησε εύκολα της Δάφνης με 95-81 και ο Ηρακλής του Σπόρτιγκ με 66-51.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναθηναϊκός 18, Ολυμπιακός 16, ΠΑΟΚ 16, ΑΕΚ 16, Ηρακλής 14, Μαρούσι 14, Περιστέρι 13, Νήαρ Ηστ 13, Πανιώνιος 13, Δάφνη 13, Αρης 12, Ηράκλειο 12, Εσπερος 10, Σπόρτιγκ 9.

• Ξανά στην κορυφή της Α2 βρέθηκαν ο Απόλλων Πάτρας και ο Μακεδονικός με 18 βαθμούς αφού στο ντέρμπι μεταξύ των δυο οι Μακεδόνες επικράτησαν με 67-59. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν: Αρίων - Μεντ 68-59, Πειραϊκός - Ιωνικός ΝΦ 56-77, Παπάγου - Ολύμπια 86-55, Φίλιππος - ΚΑΟΔ 55-58, Λάρισα - Μίλων 84-69, Π. Φάληρο - Ιωνικός Νικ. 75-68, Απόλλων Πάτρας - Μακεδονικός 67-59.
  • Στη μάχη του Κυπέλλου Σαπόρτα ξαναρίχνονται αύριο οι δυο ελληνικές ομάδες που συμμετέχουν στη διοργάνωση. Η ΑΕΚ που ήδη έχει εξασφαλίσει την πρώτη θεση στον όμιλό της αγωνίζεται στο Βέλγιο κόντρα στη Σαρλερουά και ο Ηρακλής εκτός έδρας κόντρα στη Ζενέκτ Πόλτεν.
Στον τελικό με ...περίπατο ο ΠΑΟ(2017-05-23 00:00:00.0)
Ρετιρέ για δύο(2001-12-11 00:00:00.0)
Αμετάβλητη η κορυφή(2001-05-08 00:00:00.0)
«Κόκκινο» φινάλε(2000-05-25 00:00:00.0)
«Χαμογέλασαν» τα φαβορί...(2000-02-15 00:00:00.0)
Μέρα των φαβορί(1999-11-09 00:00:00.0)