Παρασκευή 26 Νοέμβρη 2021
Σελίδα 25
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2023
Στραβό ξεκίνημα για την Εθνική

Αναπάντεχη ήττα 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία γνώρισε η Εθνική ομάδα μπάσκετ στο Νιουκάστλ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου προκριματικού ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023. Η Εθνική, που παρουσιάστηκε χωρίς τον νέο ομοσπονδιακό τεχνικό Σωτήρη Μανωλόπουλο (ο οποίος έχει διαγνωστεί θετικός στον κορονοϊό), πλήρωσε τον κακό της εαυτό στην επανάληψη και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο. Μέχρι και τις αρχές της τρίτης περιόδου είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε και με 15 πόντους διαφορά (33-48 στο 22'), στη συνέχεια όμως παρουσίασε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, ιδίως στην περιφερειακή (ενδεικτικά, ο Οκερέαφορ από πλευράς Βρετανών σημείωσε 19 πόντους με 4 τρίποντα), και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε πλήρως, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πραγματοποιήσουν τη μεγάλη ανατροπή που τους έδωσε τη νίκη. Από την Ελλάδα διασώθηκε ο Αγραβάνης με 19 πόντους.

Επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι την Κυριακή 28/11 στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τη Λευκορωσία (17.00 - Novasports 4), η οποία χτες νίκησε 84-70 την Τουρκία.