Τρίτη 26 Οχτώβρη 2021
Σελίδα 25
SUPER LEAGUE 1
Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι, ανέβηκε η ΑΕΚ

Η νίκη επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής διατήρησε τον Ολυμπιακό μόνο 1ο

Eurokinissi

Η νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και το σημαντικότατο «διπλό» της ΑΕΚ στον Βόλο έφεραν ανακατάταξη στις πρώτες θέσεις της Super League 1 μετά την 7η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν μόνοι 1οι, με την «Ενωση» να περνάει μόνη 2η στο κατόπι τους.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ, με εφαλτήριο την απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο και πρωταγωνιστή τον Αγκιμπού Καμαρά. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις μεσοαμυντικές αδυναμίες του «Δικεφάλου του Βορρά» και προηγήθηκαν 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά (Καμαρά 22', Μασούρας 31'), ενώ έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες, με κυριότερη το διπλό δοκάρι του Ελ Αραμπί. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακόμα δοκάρι, με τον Καμαρά, και στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό τους, κάνοντας παιχνίδι διαχείρισης. Ο δε ΠΑΟΚ, χάρη και στις αλλαγές του Λουτσέσκου, έδειξε καλύτερα στοιχεία στην επανάληψη, αρχικά απειλώντας με τον Μιχαηλίδη (δοκάρι), και μείωσε με τον Μουργκ (81'), αλλά μέχρι εκεί.

Πολύτιμη βαθμολογικά και ψυχολογικά εκτός έδρας νίκη στο Πανθεσσαλικό πήρε η ΑΕΚ, 3-1 επί του Βόλου, σε ένα «χορταστικό» ματς με πολλή ένταση, παράπονα για τη διαιτησία και απρόοπτα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ μετά τα πρώτα 20 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί, χάνοντας και πέναλτι με τον Ρεγκάτεν (38'). Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και μέχρι την ανάπαυλα πήρε σημαντικό προβάδισμα με τα γκολ των Ανσαριφάρντ (43') και Τσούμπερ (45'). Στην επανάληψη ο Βόλος, παρότι δεν κατάφερε να πιέσει αισθητά την ΑΕΚ, ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας με αυτογκόλ του Βράνιες (79'), στις καθυστερήσεις όμως ο Χατζισαφί σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ. Εντονη ανησυχία προκλήθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία μετά από αρκετά άτσαλη πτώση, ωστόσο οι εξετάσεις έδειξαν ότι απέφυγε τα χειρότερα.

Στη Τρίπολη ο Αστέρας επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο το τελευταίο διάστημα, νικώντας 2-1 τον Παναθηναϊκό, που για μία ακόμη φορά φέτος δεν τα κατάφερε εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με σκόρερ τον Καρλίτος (30'), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με γκολ από τους Μπαράλες (32' πέναλτι) και Σόνι (43').

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Αρης κυριάρχησε πλήρως απέναντι στον Παναιτωλικό και πήρε ευρεία νίκη 5-1 (Καμαρά 18', Μπερτόλιο 34' πέν., Σούντγκρεν 37', Γκαμά 44' πέν., Εντιαγέ 52' - Βέργος 67' πέν.).

• Αλλα αποτελέσματα: Ατρόμητος - Ιωνικός 0-2, Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0, ΟΦΗ - Λαμία 0-0.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 17, ΑΕΚ 16, ΠΑΟΚ 13, Βόλος 13, Παναθηναϊκός 10, ΠΑΣ Γιάννινα 9, Ιωνικός 8, Αρης 8 (-6), ΟΦΗ 8, Αστέρας Τρίπολης 8, Λαμία 5, Παναιτωλικός 5, Απόλλων Σμύρνης 5, Ατρόμητος 2.

• Σε χτεσινή του απόφαση το διαιτητικό δικαστήριο της ΕΠΟ έκανε δεκτή την προσφυγή του Ολυμπιακού κατά της απόφασης της Super League 1 για κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών του πρωταθλήματος από τη σεζόν 2023 - 2024.