Παρασκευή 3 Σεπτέμβρη 2021
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΛΕΪ
Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική ανδρών

Με ήττα ξεκίνησε τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ η Εθνική ανδρών αφού στην πρεμιέρα για τον όμιλο της Κρακοβίας όπου συμμετέχει έχασε απ' την Ουκρανία με 3-2 σετ (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 6-15). Η ελληνική ομάδα αν και κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στα σετ (με 1-0 και 2-1), εντούτοις δεν είχε απαντήσεις στην αντίδραση που επέδειξαν οι αντίπαλοί της κυρίως στο τρίτο σετ. Καταστροφικό για τις ελληνικές ελπίδες νίκης αποδείχθηκε το σερβίς του Πλοτνίτσκι στο κρίσιμο τάι μπρέικ του αγώνα, που έδωσε το δικαίωμα στους Ουκρανούς να ξεφύγουν με 7-1. Οι Ελληνες διεθνείς προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως η Ουκρανία ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος κατακτώντας το τάι μπρέικ με 15-6.

Ας σημειωθεί πάντως πως παρά την ήττα η Εθνική κατάφερε να πάρει έναν πόντο απ' τον αγώνα που μπορεί να αποδειχθεί κρίσιμος βαθμολογικά στην τελική συγκομιδή για τον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Η επόμενη αναμέτρηση της Εθνικής είναι κόντρα στο Βέλγιο αύριο Σάββατο (18.30), όπου θα επιδιώξει τη νίκη προκειμένου να ρεφάρει την αποτυχία της πρεμιέρας.