Παρασκευή 4 Δεκέμβρη 2020
Σελίδα 21
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 80-61
Δεν είχε αντίδραση

Παρά τα καλά του διαστήματα, ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε τελικά την ήττα στη Μόσχα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ με 80-61 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ηταν η 5η ήττα των «ερυθρολεύκων» φέτος στη διοργάνωση (έχουν επίσης 5 νίκες και 2 αγώνες εκκρεμότητα), ενώ η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 9-3, παραμένοντας ψηλά στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 17-9 στο 8', η ΤΣΣΚΑ όμως με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ 39-29. Η διαφορά υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο 3ο δεκάλεπτο (56-38), καθώς η άμυνά της εγκλώβισε πλήρως τους «ερυθρόλευκους», με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία. Ας σημειωθεί ότι ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

ΤΣΣΚΑ: Μπολομπόι 8, Χομένκο, Τζέιμς 16, Χίλιαρντ 7, Ούχοφ 6, Χάκετ 8, Αντόνοφ 5, Φόγκτμαν 6, Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10, Μιλουτίνοφ 4, Κουρμπάνοφ 8.

Ολυμπιακός: Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5, Σλούκας 5, Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 6, Ζαν - Σαρλ 9, Τζένκινς 3, Ελις 2, ΜακΚίσικ 7.