Πέμπτη 5 Μάρτη 2020
Σελίδα 21
ΑΕΚ - ΒΟΝΝΗ 92-85
Πρώτο βήμα με άγχος

Αγχώθηκε παραπάνω από το αναμενόμενο η ΑΕΚ, πήρε όμως τη νίκη επί της Βόννης με 92-85 στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της φάσης των «16» του FIBA Champions League. Εκανε έτσι το πρώτο βήμα από τα δύο που χρειάζεται για την πρόκριση στα προημιτελικά και πάει με άλλο αέρα στον δεύτερο αγώνα στη Γερμανία, καθώς άλλωστε αν χρειαστεί τρίτος αγώνας θα είναι και πάλι στην έδρα της.

Η «Ενωση» τα βρήκε σκούρα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στην αξιόμαχη γερμανική ομάδα, που διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη - έκπληξη και το σπάσιμο της έδρας. «Χτυπώντας» με σουτ από μακριά και παίζοντας αποτελεσματική άμυνα ζώνης, οι παίκτες της Βόννης διατηρούνται διαρκώς μέσα στο παιχνίδι (28-26 στο 10', 52-50 ημίχρονο), ενώ για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο μέρος ήταν και μπροστά στο σκορ (64-70 στο 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα, με πρωταγωνιστή τον Ρέι και με τους Λάνγκφορντ και Ματσιούλις να ευστοχούν σε «μεγάλα» σουτ μετέτρεψε το -1 του 35' (77-78) σε +7 στο 37' (85-78), θέτοντας βάσεις νίκης. Σε εκείνο το σημείο οι Γερμανοί, έχοντας ήδη χάσει στο ψυχολογικό κομμάτι, υπέπεσαν σε σημαντικά λάθη ενώ αστόχησαν και σε κρίσιμες βολές.

ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 20, Ματσιούλις 11, Ρέι 27, Σλότερ 8, Ζήσης 2, Τσάλμερς 7, Χρυσικόπουλος 10, Γκραντ 2, Γιάνκοβιτς 5.

Βόννη: Μπράουν 16, Φρέιζιερ 5, Τζόουνς 13, Σαϊμπού 19, Ζίμερμαν 3, Μπρούνινγκ 16, Μπαρτόλο 1, Σίμονς 5, Σλόαν 7.