Πέμπτη 5 Μάρτη 2020
Σελίδα 21
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 91-78
Πάλεψε για το καλύτερο

Πάλεψε για το καλύτερο το Περιστέρι αλλά τελικά ηττήθηκε στο Ισραήλ από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 91-78 στον πρώτο μεταξύ αγώνα της φάσης των «16» του FIBA Champions Legue. Η Χάποελ έκανε το 1-0 στις νίκες, με την ελληνική ομάδα να καλείται για την ισοφάριση στον δεύτερο αγώνα, στην έδρα της.

Σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των κρουσμάτων του κορονοϊού στο Ισραήλ, το Περιστέρι έπαιξε καλά και ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά η εμπειρία και οι περισσότερες λύσεις που διέθεταν οι γηπεδούχοι, καθώς και τα καλά ποσοστά τους στα μακρινά σουτ, αποδείχθηκαν αποφασιστικής σημασίας στα κρίσιμα σημεία.

Η Χάποελ είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα (25-17 στο 10') και στις αρχές της δεύτερης περιόδου (35-23), το Περιστέρι όμως μέχρι την ανάπαυλα κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά (48-46) με μπροστάρη τον Χάτσερ, ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρούνταν κοντά στο σκορ (65-61 στο 27'). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, «χτυπώντας» από μακριά, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη.

Χάποελ: Μπράιμο 11, Φελντέιν 15, Χόλαντ 9, Λέβι 3, Μακ 15, Μπλατ 2, Μπράουν 13, Τέρι 5, Τόμας 16, Ζάλμανσον 2.

Περιστέρι: Γκρέι 9, Χάτσερ 13, Κέιν 13, Μορέιρα 20, Σαλούστρος 5, Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1.