Πέμπτη 23 Γενάρη 2020
Σελίδα 21
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Εμπλεξε και «τρέχει» η ΑΕΚ

Εξανεμίστηκαν ουσιαστικά οι ελπίδες της ΑΕΚ για την πρωτιά στον 2ο όμιλο του FIBA Champions League, μετά την ήττα της από την Μπούργκος με σκορ 93-76 στην Ισπανία για τη 12η αγωνιστική. Ηταν η 5η ήττα για την «Ενωση» στον όμιλο και την έριξε στην 3η θέση, καθώς λόγω της διαφοράς της ήττας έχασε και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την ισπανική ομάδα. Ετσι, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της φάσης των ομίλων, η προσπάθεια της ΑΕΚ για την κατάληψη μίας από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου περιπλέκεται.

Στον χτεσινό αγώνα η ΑΕΚ είχε νέα ατυχία, χάνοντας τον Λάνγκφορντ με τραυματισμό στα πρώτα λεπτά. Παρά την πολύ καλή παρουσία του Νίκου Ζήση (16 π.) η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε πολύ πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (54-34). Στην επανάληψη προσπάθησε να αντιδράσει και «ροκάνισε» τη διαφορά στην τρίτη περίοδο (68-55), οι γηπεδούχοι όμως με πρωταγωνιστή τον Μπενίτεθ την επανέφεραν σε επίπεδα ασφαλείας (74-57 στο 30'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο η «Ενωση» σφίγγοντας την άμυνα μείωσε σε μονοψήφιο νούμερο (85-76), προσπάθεια που δεν είχε συνέχεια, με την Μπούργκος να ξεφεύγει εκ νέου και να παίρνει τη νίκη με τη διαφορά που ήθελε.