Τρίτη 17 Σεπτέμβρη 2019
ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ 2019
«Βλέπει» πρόκριση η Εθνική

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους «16» του Ευρωβόλεϊ ανδρών έμεινε η Εθνική ομάδα, χάρη στην πρώτη νίκη της στον όμιλο του Μονπελιέ, με 3-1 σετ (23-25, 26-24, 27-25, 25-21) απέναντι στη Ρουμανία για την 4η αγωνιστική. Μετά τις τρεις - αναμενόμενες βάσει της δυναμικότητας των αντιπάλων - ήττες από Ολλανδία, Ιταλία και Γαλλία, η ελληνική ομάδα δήλωσε «παρών» στον πρώτο αγώνα από τους δύο κρίσιμους για τη μάχη της 4ης θέσης του ομίλου, που οδηγεί στον επόμενο γύρο. Ο δεύτερος, που θα κρίνει την τύχη της Εθνικής στη διοργάνωση, διεξάγεται σήμερα με αντίπαλο την Πορτογαλία (15.00 - ΕΡΤ Sports). Με νέα νίκη η Ελλάδα προκρίνεται οριστικά στην επόμενη φάση.

Οι Ελληνες διεθνείς αιφνιδιάστηκαν από τους Ρουμάνους με αποτέλεσμα να χάσουν το πρώτο σετ, στη συνέχεια όμως ανέκαμψαν αισθητά, βελτίωσαν την υποδοχή και είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Παράλληλα έδειξαν χαρακτήρα στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, που εξελίχθηκαν σε ντέρμπι, και ανέτρεψαν το σκορ σε 2-1. Στο τέταρτο σετ, με ανεβασμένη ψυχολογία, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κυριάρχησαν για μεγάλο μέρος και προηγήθηκαν με 16-8, ενώ στη συνέχεια, παρά τις διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Ελλάδα: Ζουπάνι 19, Φιλίποφ 3, Πετρέας 8, Ράπτης 2, Πελεκούδας 7, Πρωτοψάλτης 17, Κοκκινάκης, Κουμεντάκης, Βουλκίδης, Φράγκος 14.

Ρουμανία: Ματέι 6, Μιχαλτσέα 9, Γκεοργκίτα 7, Ατσιομπανιτέι 18, Μπάρτα 1, Μπάλα 17, Κριστούντορ, Κάντορ, Ντιμίτρου, Λίτσα 11, Μπαλεάν 3, Ολτεάνου, Σπίνου 4.

• Η βαθμολογία: Γαλλία 9, Ολλανδία 9, Ιταλία, 9, Ελλάδα 3, Ρουμανία 0, Πορτογαλία 0.