Πέμπτη 15 Αυγούστου 2019
Σελίδα 17
ΑΓΙΑΞ - ΠΑΟΚ 3-2
«Επεσε» με το κεφάλι ψηλά

Το πάλεψε όσο μπορούσε ο ΠΑΟΚ στο Αμστερνταμ στη ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League, αλλά ο Αγιαξ αποδείχθηκε για άλλη μια φορά ανυπέρβλητο εμπόδιο, νίκησε 3-2 και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα προκρίθηκε στα πλέι οφ της διοργάνωσης, με φόντο μια θέση στους ομίλους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας για περίπου 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο είχαν σκορ πρόκρισης μέσα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», καθώς στο 23' ο Μπίσεσβαρ με έξυπνο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί άκρο της εστίας του Ονάνα και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Στο 30' το όνειρο φάνηκε να παίρνει σάρκα και οστά, με τον Πασχαλάκη να πιάνει πέναλτι του Τάντιτς (αυστηρή η υπόδειξη του Αγγλου διαιτητή Πόσον), 13 λεπτά αργότερα όμως η ελληνική ομάδα τιμωρήθηκε εκ νέου με την «εσχάτη των ποινών» για χέρι του Μπίσεσβαρ μέσα στη μεγάλη περιοχή. Αυτήν τη φορά ο Σέρβος άσος του Αγιαξ δεν αστόχησε και το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» το 1-2 στο 53', αλλά ο Πέλκας για λίγο δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα από τη μικρή περιοχή και να τη σπρώξει στα δίχτυα. Ο Αγιαξ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 79' πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από κεφαλιά του Ταλιαφίκο, σε μια φάση πάντως όπου η ελληνική ομάδα φωνάζει για επιθετικό φάουλ πάνω στον Μάτος. Η εχθρική διαιτησία του Πόσον εναντίον του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε στο 90' με υπόδειξη και τρίτου πέναλτι υπέρ του «Αίαντα», με τον Τάντιτς να νικά ξανά τον Πασχαλάκη και να κάνει το 3-1. Ο Μπίσεσβαρ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μείωσε σε 3-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν υπήρχε όμως χρόνος για τον ΠΑΟΚ ώστε να πετύχει το τρίτο γκολ - πρόκριση.

Αγιαξ: Ονάνα, Φέλτμαν, Ντε Μπέεκ (89' Ντε Βιτ), Νέρες (78' Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουι, Μπλιντ, Μάριν (46' Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζίγεχ, Ταλιαφίκο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (79' Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71' Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63' Σφιντέρσκι), Ακπομ.

Μετά τον αποκλεισμό του από τη συνέχεια του Champions League ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, του Europa League. Στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης απέκλεισε την Νταντάλκ με δύο νίκες και συνολικό σκορ 4-1 (1-0 στη Σλοβακία και 3-1 στην Ιρλανδία).

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην Μπρατισλάβα την Πέμπτη 22 Αυγούστου και ο επαναληπτικός στην Τούμπα την Πέμπτη 29 Αυγούστου.

Δυσκόλεψε το έργο του(2022-02-18 00:00:00.0)
Πέταξε... στην κορυφή του ομίλου(2021-10-22 00:00:00.0)
Πήρε αέρα με ανατροπή(2020-03-05 00:00:00.0)
Ο συνήθης... Αγιαξ(2019-07-23 00:00:00.0)
Νταμπλ κυριαρχίας για τον ΠΑΟΚ(2019-05-14 00:00:00.0)
Προβάδισμα για τον τελικό ο ΠΑΟΚ(2019-04-04 00:00:00.0)