Παρασκευή 14 Ιούνη 2019
Σελίδα 21
BASKET LEAGUE - 3ος ΤΕΛΙΚΟΣ
Ωρα τίτλου στο ΟΑΚΑ

Την ευκαιρία να σφραγίσει τον τίτλο στην Basket League έχει ο Παναθηναϊκός φιλοξενώντας τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ

Eurokinissi

Την κατάκτηση του 37ου τίτλου του στο μπάσκετ θέλει να πανηγυρίσει απόψε μπροστά στους οπαδούς του ο Παναθηναϊκός, φιλοξενώντας τον Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, στον τρίτο τελικό της Basket League (21.00 Cosmote Sport 4).

Το 2-0 στις νίκες που έχουν κάνει οι «πράσινοι», και κυρίως οι πειστικές εμφανίσεις τους, τους καθιστούν το απόλυτο φαβορί και στην αποψινή αναμέτρηση, ενώ θα ενισχυθούν σημαντικά και από το κοινό τους, που αναμένεται να κατακλύσει τις εξέδρες του ΟΑΚΑ, με την ΚΑΕ να έχει ανακοινώσει εδώ και δυο μέρες sold out στα εισιτήρια του τρίτου τελικού. Με την ψυχολογία στα ύψη και χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, ο Παναθηναϊκός επιδιώκει την τρίτη και αποφασιστική νίκη απέναντι στην ομάδα - έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος και πρώτη επαρχιακή που δίνει το «παρών» στους τελικούς του πρωταθλήματος μπάσκετ.

Πάντως ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Ρικ Πιτίνο, επέστησε την προσοχή τους παίκτες του, από τους οποίους ζήτησε σοβαρότητα και συγκέντρωση στο στόχο της νίκης απέναντι στον αντίπαλο, το εγκώμιο του οποίου έπλεξε στις δηλώσεις του μετά τον δεύτερο τελικό στην Πάτρα. Σύμφωνα με τον Αμερικανό κόουτς ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να περιορίσει τα αμυντικά λάθη που έκανε στον δεύτερο τελικό και τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στον Προμηθέα να πλησιάσει στο σκορ την τελευταία περίοδο.

Από την πλευρά τους οι Πατρινοί, χωρίς άγχος και παρά το δύσκολο της αποστολής τους, επιδιώκουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και να βάλουν δύσκολα στο φαβορί, έχοντας «οδηγό» την πολύ καλή εμφάνιση στην Πάτρα, παρά την ήττα, αλλά και το γνωστό πνεύμα της μαχητικότητας που διακρίνει φέτος την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Κόντρα «αιωνίων» στο ΑΣΕΑΔ

Εκδικάστηκαν χτες στο ΑΣΕΑΔ οι δύο προσφυγές του Ολυμπιακού κατά του ΕΣΑΚΕ, ενάντια στην επικύρωση της βαθμολογίας και ενάντια στην τιμωρία που του επιβλήθηκε για υποβιβασμό στην Α2. Οι «ερυθρόλευκοι» θεωρούν και τις δύο αποφάσεις παράτυπες με το σκεπτικό ότι τη στιγμή που πάρθηκαν εκκρεμούσε η πρώτη προσφυγή τους στο ΑΣΕΑΔ (που τελικά απορρίφθηκε) εναντίον της κλήρωσης των διαιτητών της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Παράλληλα, σύμφωνα με τον Ολυμπιακό τα πλέι οφ δεν έπρεπε να ξεκινήσουν.

Η εκδίκαση στιγματίστηκε από μία αντιπαράθεση εκπροσώπων των «αιωνίων», με τον Παναθηναϊκό να ζητάει από το αρμόδιο όργανο παράταση προκειμένου να ληφθεί υπόψη και η δική του θέση και στις δύο περιπτώσεις. Οι εμπλεκόμενοι αναμένεται να καταθέσουν υπομνήματα στο ΑΣΕΑΔ την άλλη βδομάδα, οπότε αναμένεται επίσης η απόφαση και για τις δύο υποθέσεις.

Προβάδισμα της ΑΕΚ για την 3η θέση

Προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης πήρε η ΑΕΚ μετά τη χτεσινή της νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Περιστερίου με 91-83 στην παράταση (κανονικός αγώνας 76-76), στον τρίτο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών. Ετσι η «Ενωση» προηγείται 2-1 στις νίκες και θέλει άλλη μία, την οποία θα διεκδικήσει στον τέταρτο αγώνα, στο Περιστέρι, ενώ κράτησε και το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που χρειαστεί πέμπτος αγώνας.

Ο χτεσινός τρίτος μικρός τελικός ήταν συναρπαστικός και απόλυτα μοιρασμένος ανάμεσα στις δύο ομάδες. Τελικά επικράτησε η «Ενωση» χάρη στην αποτελεσματική της άμυνα και την ευστοχία της στα σουτ τριών πόντων, ειδικά στην παράταση, και έχοντας ως κορυφαίο τον Ξανθόπουλο (19 πόντοι, 5/6 τρίποντα).