Πέμπτη 14 Μάρτη 2019
VOLLEYLEAGUE
Χαμόγελα για ΠΑΟ και ΑΕΚ

O Παναθηναϊκός, που «κλείδωσε» την 3η θέση στην κανονική περίοδο, και η ΑΕΚ, που πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, ήταν οι κερδισμένοι της χτεσινής εμβόλιμης 20ής αγωνιστικής της Volleyleague.

Στη Σύρο, στο ντέρμπι για την 3η θέση, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Γιορντάνοφ πήρε σπουδαία νίκη επί του Φοίνικα με 3-0 σετ (22-25, 23-25, 22-25) και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία του στην πρώτη τριάδα, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε και η ΑΕΚ στην Αλεξανδρούπολη με αντίπαλο τον Εθνικό, επίσης με 3-0 σετ (17-25, 21-25, 18-25), και έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή των πλέι άουτ, ενώ διατηρεί και ελπίδες οκτάδας. Πιο κοντά στην 4η θέση βρέθηκε ο Παμβοχαϊκός, μετά τη νίκη του επί της ΑΕ Κομοτηνής με 3-0 (25-16, 25-23, 25-22). H αυλαία της αγωνιστικής πέφτει σήμερα με τον αγώνα Κηφισιάς και Ολυμπιακού (19.00). Ρεπό έχουν ΠΑΟΚ και Ηρακλής.