Πέμπτη 14 Ιούνη 2007
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Αυστηρώς ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο τρίτος τελικός, στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Υστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε - στην παράταση - του Ολυμπιακού με 86 - 85 (78 - 78 κ.α.) και ξαναπήρε προβάδισμα στις νίκες. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο θα γίνει την Κυριακή στο ΣΕΦ. Ηταν μια από τις καλύτερες αναμετρήσεις των τελευταίων χρόνων. Με καλό μπάσκετ, εναλλαγές και αγωνία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και απέκτησαν τον έλεγχο, εκμεταλλευόμενοι κυρίως την κακή άμυνα των φιλοξενουμένων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι «κόκκινοι» διορθώθηκαν σε άμυνα, επίθεση και οι «πράσινοι»... χάλασαν και στους δύο τομείς. Από κει και πέρα...